Teatry z Gruzji, Litwy, Ukrainy i Polski wezmą udział w Międzynarodowym Festiwalu Trans/Misje – Wschód Sztuki, który odbędzie się w sierpniu w Rzeszowie. Ideą wydarzenia jest kontekst pogranicza geograficznego i kulturowego.
Pomysłodawcą wydarzenia jest dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Jan Nowara.
Jak poinformowała w piątek PAP sekretarz literacka rzeszowskiego teatru Monika Midura, tegoroczny festiwal nawiązuje ideą do ubiegłorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje, w którym wzięły udział teatry Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy i Litwy. Jak dodała, ubiegłoroczny cieszył się ogromnym zainteresowaniem rzeszowskiej publiczności i przyjezdnych.
W festiwalu wezmą udział, obok rzeszowskiego teatru, zagraniczni partnerzy. Będzie to Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi (Gruzja), Odeski Ukraiński Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Wasyla S. Wasylki w Odessie (Ukraina) i Teatr Dramatyczny „Na Pohulance” w Wilnie (Litwa).
Przypomniała, że założeniem Festiwalu Sztuk Trans/Misje było to, że ma się on odbywać cyklicznie, ale kolejne edycje naprzemiennie w innych krajach, które są partnerami wydarzenia. Tegoroczna edycja odbędzie się na Słowacji.
„Zatem tegoroczne Trans/Misje – Wschód Sztuki nawiązują do tamtego festiwalu ideowo, ale nie są jego kontynuacją. Są natomiast kolejną odpowiedzią rzeszowskiej sceny na potrzeby mieszkańców Podkarpacia i turystów odwiedzających w wakacje stolicę województwa” – zaznaczyła Midura.
W festiwalu wezmą udział, obok rzeszowskiego teatru, zagraniczni partnerzy. Będzie to Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi (Gruzja), Odeski Ukraiński Akademicki Teatr Muzyczno-Dramatyczny im. Wasyla S. Wasylki w Odessie (Ukraina) i Teatr Dramatyczny „Na Pohulance” w Wilnie (Litwa).
„Artyści tych państw zjadą do Rzeszowa, żeby łączyć sztuki i ludzi. Dla wszystkich znów kluczowy jest kontekst pogranicza, zarówno geograficznego, jak i kulturowego. Innowacyjny charakter festiwalu dla partnerów ma stać się źródłem wzajemnej inspiracji i okazją do wymiany myśli. Widzom stworzy możliwość obcowania ze sztuką i poznania różnych, ale przenikających się ze sobą kultur” – zauważyła sekretarz literacka rzeszowskiego teatru.
Dodała, że w trakcie Trans/Misji – Wschodu Sztuki, który odbędzie się w Rzeszowie w dniach 22-25 sierpnia, będzie można zobaczyć spektakle z repertuaru teatrów krajów „kulturalnego czworoboku”.
Monika Midura: Innowacyjny charakter festiwalu dla partnerów ma stać się źródłem wzajemnej inspiracji i okazją do wymiany myśli. Widzom stworzy możliwość obcowania ze sztuką i poznania różnych, ale przenikających się ze sobą kultur.
Gospodarze wydarzenia zaprezentują spektakle muzyczne. Jednym z nich będzie spektakl o początkach kariery Tadeusza Nalepy „Kiedy byłem małym chłopcem” w reżyserii Tomasza Mana. Rzeszowski teatr przygotuje także premierę spektaklu „Chcemy więcej” w reżyserii Jana Nowary. Znajdą się w nim największe przeboje polskiej sceny muzycznej.
Goście z gruzińskiego Batumi pokażą spektakl „Syndrom, albo do kogo śpiewasz?” na motywach sztuki Sławomira Mrożka w reżyserii Andro Enukidzego.
Jak zapewniła Midura, krytycy ocenili spektakl jako „przedstawienie z fantastyczną obsadą i sugestywną scenografią, które w ciekawy i zabawny sposób opowiada smutną i wciąż aktualną historię odnoszącą się m.in. do życia politycznego”.
Teatr z Odessy zaprezentuje dwa spektakle. Będzie to „Ona go kochała” w reżyserii Stasa Zhirkova (zdobywcy tytułu Zasłużonego Artysty Ukrainy) oraz „Piękny rogacz” w reżyserii Iwana Urywskiego.
„Obydwa wprowadzą publiczność w świat szalonych, obezwładniających relacji międzyludzkich i są przeznaczone dla widzów dorosłych” – wyjawiła Midura.
W programie festiwalu, obok spektakli, przewidziano także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich znajdą koncerty, wystawy fotografii i współczesnego plakatu teatralnego, pokazy filmowe oraz widowisko plenerowe „Rabin Maharal i Golem”.
Z kolei teatr z Wilna zaprosi na sztukę „Samotny ludzki głos” na podstawie popularnej książki Swietłany Aleksijewicz „Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości”. Spektakl wyreżyserował Vladimir Dorondov.
W programie festiwalu, obok spektakli, przewidziano także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich znajdą koncerty muzyczne, m.in. Orkiestry Kameralnej Odeskiego Ukraińskiego Akademickiego Teatru Muzyczno-Dramatycznego w Odessie, gruzińskiego zespołu folklorystycznego, pieśni żydowskich, Vitold Rek & the Spark „Lem. Muzyczne sfery”, czy koncert litewskiego artysty wykonującego muzykę z gatunku jazz-folk Andreja Polevikova.
Zaplanowano także wystawy fotografii i współczesnego plakatu teatralnego, pokazy filmowe oraz widowisko plenerowe „Rabin Maharal i Golem” w reżyserii Lecha Raczaka.
Wszystkie festiwalowe wydarzenia odbywać się będą na terenie Rzeszowa. Jednak ze względu na remont, jaki trwa w rzeszowskim teatrze, na potrzeby festiwalowych spektakli swoich scen użyczy Teatr „Maska” i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.
Część wydarzeń odbędzie się także m.in. w Filharmonii Podkarpackiej, na scenie na Rynku, przy Zamku Lubomirskich oraz specjalnie przygotowanej na tę okazję scenie na dziedzińcu Teatru im. Siemaszkowej.
Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje – Wschód Sztuki Rzeszów-Batumi-Odessa-Wilno otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa podkarpackiego, gminy Miasto Rzeszów i sponsorów. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/