Kultura i sztuka po 1989 roku

18.05.2019

W śląskim teatrze lalki prapremiera „Ile żab waży księżyc”

„Ile żab waży księżyc”. Źródło: Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum „Ile żab waży księżyc”. Źródło: Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Prapremiera sztuki „Ile żab waży księżyc” Maliny Prześlugi odbędzie się w sobotę w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach. Tekst został nagrodzony w ubiegłorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu.

Spektakl reżyseruje Przemysław Jaszczak.

Bohaterami kameralnej baśniowej przypowieści są Król – narcyz i egoista – oraz samotny Chłopiec, wyraźnie pragnący bliskości. Chłopiec stara się zwrócić na siebie uwagę, zadając bardzo ważne z jego punktu widzenia, ale zupełnie abstrakcyjne dla dorosłego pytania, jak to zawarte w tytule. Irytuje Króla swoją dziecięcą bezpośredniością. Władca próbuje więc ignorować intruza, a w końcu jakoś się go pozbyć.

"Zderzenie ich odmiennych światów staje się okazją do przemiany bohaterów, przy czym inicjację przechodzi paradoksalnie przede wszystkim Król, dojrzewając do dorosłości i dystansu w stosunku do własnej osoby. Odkrywając głęboko schowaną wrażliwość i potrzebę przyjaźni, otwiera się na małego człowieka, który niesie ze sobą wolność, fantazję i ciekawość świata" - powiedziała kierowniczka literacka Ateneum Renata Chudecka.

W rolach głównych młodzi widzowie zobaczą Mirosława Kotowicza jako Króla i Michała Skibę jako Chłopca. Scenografia jest dziełem Adriana Lewandowskiego, a muzyka - Kamila Koseckiego.

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, założony w 1945 przez Juliusza Glatty’ego, jest jednym z najstarszych zespołów lalkowych w Polsce. Wśród jego kierowników literackich był Gustaw Morcinek, a na afiszu pojawiały się tak znakomite nazwiska jak Michał Banasik, Jan Dorman, Roman Kalarus, Jan Nowak, Teofil Ociepka, Józef Skrzek czy Paweł Wróbel. Ze swymi przedstawieniami zespół gościł wielokrotnie za granicą, m.in. w Austrii, Czechach, we Francji, w Holandii, Niemczech, USA, na Słowacji, Węgrzech czy w Wielkiej Brytanii. Uczestniczył też w krajowych i międzynarodowych festiwalach, niejednokrotnie zdobywając nagrody za swe prezentacje. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL