Uroczysta inauguracja Roku Rodziny Fibigerów odbędzie się w sobotę na scenie kaliskiego teatru. W uroczystości wezmą udział córki Gustawa Arnolda Fibigera III - Elwira i Ewa - z rodzinami i najmłodszą przedstawicielką rodu 6-letnią Irenką.
"Dziękuję miastu Kalisz za pamięć o naszej rodzinie" – powiedziała w środę PAP Elwira Fibiger.
Aby uczcić rodzinę Fibigerów kaliscy radni ustanowili rok 2020 ich imieniem. Uroczysta inauguracja miała odbyć się w marcu, jednak z powodu pandemii została przeniesiona na 5 września. Sobotni wieczór uświetni recital wybitnego pianisty profesora Zbigniewa Raubo, który zagra na zabytkowym fortepianie koncertowym wyprodukowanym przez Arnolda Fibigera na początku XX w.
W uzasadnieniu do uchwały ustanawiającej rok 2020 imieniem Fibigerów w Kaliszu przywołano cytat z książki "Dusza zaklęta w fortepianie" Elwiry Fibiger.
"Tutaj osiedli, zbudowali świetnie prosperujące przedsiębiorstwo i dom rodzinny. To tu spod ich rąk wychodziły najpiękniejsze instrumenty muzyczne, podziwiane na całym świecie. Swoje życie poświęcili fabryce w Kaliszu, kształceniu kolejnych generacji fortepianmistrzów, budowniczych, konstruktorów, techników, stroicieli fortepianów oraz pianin, na potrzeby całego kraju. Rodzina Fibigerów należy do elity obywateli Kalisza. Oni naprawdę kochali to miasto. Mieli inne możliwości w życiu, a zostali tutaj do końca. To było miasto ich życia, nadziei, sukcesów, porażek, wspomnień" – napisała Elwira Fibiger.
W rozmowie z PAP poinformowała, że pracuje na drugą książką pt. "Fortepian moja miłość", której premierę zaplanowano na maj 2021 r.
"Jest w niej mowa o spotkaniach z różnymi ludźmi, dla których byłam motywacją do działania. Będą refleksje na temat moich rodziców i moich protoplastów. Wszystko będzie wzbogacone ilustracjami nigdzie dotąd niepublikowanymi" - powiedziała Fibiger.
Fibigerowie przybyli do Kalisza w latach 40. XIX wieku, prawdopodobnie z Austrii. Głową rodziny był Carl Gottlob, stolarz umiejący budować instrumenty klawiszowe. Zdolności po ojcu przejął syn, Arnold Fibiger I, który urodził się w Kaliszu w 1847 r.
W 1898 r. Arnold Fibiger I przeniósł swoją wytwórnię na ul. Szewską (dzisiejsza ul. Chopina). Przedsiębiorstwo prowadzili kolejni członkowie rodziny: Gustaw Fibiger II (syn Arnolda) i jego syn Arnold Fibiger III, który był ostatnim właścicielem Fabryki Fortepianów i Pianin "Arnold Fibiger". Po upaństwowieniu w 1947 r. zakład przyjął nazwę Fabryka Fortepianów i Pianin "Calisia".
Choć Fibigerowie mieli korzenie austriacko-niemieckie to - jak podkreślono w uchwale - "na stałe wrośli w Polskę i Kalisz".
"Byli prawdziwymi patriotami. Gustaw Arnold Fibiger III, ostatni z właścicieli fabryki, był żołnierzem 25 Pułku Artylerii w Kaliszu. Brał udział w walkach pod Łęczycą, Kutnem, Młodzieszynem. W bitwie nad Bzurą został ranny w głowę. Po dostaniu się do niewoli przeszedł obóz jeniecki w Woldenbergu, gdzie mimo wielu prób skłonienia go do podpisania volkslisty odmówił, skazując się tym samym na szykany. W styczniu 1945 roku Gustaw III stracił siostrę ? Elwirę, bestialsko zamordowaną przez hitlerowców w grupie 56 osób w lesie skarszewskim, za działalność w ruchu oporu, a cztery dni później zginęła ich matka ? Wanda Fibiger" – przypomina uchwała.
Gustaw Arnold Fibiger III w uznaniu zasług na polach walki otrzymał Krzyż Walecznych. Po wojnie, mimo nacjonalizacji fabryki, pracował w niej do emerytury. Dzięki niemu w 1950 r. "Calisia" wyprodukowała 136 pianin, by rok później podwoić tę liczbę. Z 269 pianin wykonanych w 1951 roku 150 trafiło na eksport do Szwecji, Finlandii i Norwegii.
W 1953 r. Gustaw Fibiger III rozpoczął pracę nad konstrukcją nowego modelu wielkiego fortepianu koncertowego M-280, za który został odznaczony w 1956 r. Złotym Krzyżem Zasługi przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
W Kaliszu działa kilkadziesiąt firm zajmujących się renowacją, budową, konstruowaniem fortepianów i pianin, znanych, cenionych w świecie. Nadal funkcjonuje Technikum Budowy Fortepianów im. Gustawa Arnolda Fibigera obecnie w ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.
To jedyna szkoła w Polsce, a zarazem jedna z trzech, jakie istnieją na świecie, przygotowująca profesjonalnych stroicieli i korektorów instrumentów klawiszowych.
W Kaliszu są dwa oryginalne fortepiany Arnold Fibiger ? jeden znajduje się w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, drugi, przeznaczony do renowacji, jest w posiadaniu CKiS. Inne modele fortepianów, pianin produkowanych w Fabryce Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger można obejrzeć w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Z okazji Roku Fibigerów w Kaliszu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń: muzyczne, wystawy, prelekcje i warsztaty np. regulacji i budowy pianin dla dzieci.
Powstanie też film dokumentalny w reżyserii Judyty Fibiger (córki Elwiry Fibiger) opowiadający o znamienitych obywatelach miasta Kalisza oraz promujący Kalisz.
Parafia ewangelicko-augsburska podjęła się organizacji specjalnej mszy w intencji wszystkich zmarłych członków rodu. Będzie to nabożeństwo ekumeniczne, zakończone złożeniem wiązanek na cmentarzu ewangelickim, gdzie znajduje się grób rodzinny Fibigerów.(PAP)
autor: Ewa Bąkowska
bak/ pat/