Kultura i sztuka 1945-1989

18.06.2012 aktualizacja 19.07.2016

W sobotę pogrzeb prof. Stefana Stuligrosza

W sobotę na cmentarzu na poznańskim Junikowie odbędzie się pogrzeb prof. Stefana Stuligrosza. Twórca i wieloletni dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" zmarł w piątek w Puszczykowie (wielkopolskie). Miał 92 lata. Jak poinformował w poniedziałek PAP Maciej Milewicz z biura prasowego Urzędu Miasta Poznania, pogrzeb odbędzie się o godz. 15. Przed południem w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza święta żałobna w intencji zmarłego.

„Trumna z ciałem profesora wystawiona będzie w katedrze od godziny 8.30. Podczas nabożeństwa trwającego od godz. 11 zaśpiewają +Poznańskie Słowiki+” – powiedział Milewicz.

Zgodnie z wolą rodziny zmarłego pogrzeb odbędzie się na cmentarzu na Junikowie. Wcześniej Poznań zaproponował rodzinie pochowanie prof. Stuligrosza na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

W piątek w Auli Novej Akademii Muzycznej odbędzie się Senat Żałobny połączonych uczelni: Akademii Muzycznej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Po nim wystawiona zostanie księga kondolencyjna. Od środy do piątku księga wystawiona będzie również w holu głównym budynku Urzędu Miasta Poznania.

„Wolą prof. Stuligrosza było, by rezygnując z zakupu wieńców i kwiatów, przekazać datki na Hospicjum Pallium w Poznaniu. Kwesta w tym celu zostanie przeprowadzona podczas uroczystości pogrzebowych na Junikowie” – powiedział Milewicz.

Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 r. w Poznaniu. Działalność dyrygencką rozpoczął jesienią 1939 roku. W ciągu ponad 70 lat pracy prof. Stuligrosza przez jego chór przeszło ponad 2 tys. wychowanków. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów.

Profesor skomponował blisko 600 utworów na chór a capella oraz z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni. W 2010 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. (PAP)

rpo/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL