Kultura i sztuka po 1989 roku

07.03.2017

W sobotę premiera "Wyzwolenia" w reż. K. Jasińskiego w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie

Krzysztof Jasiński. Fot. PAP/L. Szymański Krzysztof Jasiński. Fot. PAP/L. Szymański

"Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego jest zdumiewająco aktualnym komentarzem do rzeczywistości - ocenił reżyser Krzysztof Jasiński, który w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie przygotowuje premierę dramatu. Premiera odbędzie się w sobotę.

Reżyser zapowiada, że spektakl będzie głębokim odczytaniem tekstu Wyspiańskiego.

Dzieło Wyspiańskiego napisane w 1902 r. było wezwaniem do wyzwolenia się z romantycznych mitów, stworzonych przez literaturę i malarstwo XIX-wieczne, które w znaczny sposób ukształtowały świadomość Polaków. "Tak upływa nam życie nasze. Synowie nasi zburzą, co my zbudujemy. Burzymy co zbudowali ojcowie nasi" – pisał Wyspiański. Akcja utworu rozgrywa się w całości na scenie krakowskiego teatru i przedstawia "teatr w teatrze".

"Obok Dziadów Mickiewicza, Wyzwolenie Wyspiańskiego to arcydramat. Wyspiański to wspaniały poeta, dramaturg, genialny człowiek teatru, który wyprzedzał swoją epokę. Zdumiewające jest to, jak dramat jest niesamowicie aktualnym komentarzem do rzeczywistości, wieczorem oglądam wiadomości w telewizji a rano przychodzę na scenę na próbę Wyzwolenia i słyszę +komentarz+ Wyspiańskiego"- powiedział we wtorek podczas konferencji reżyser olsztyńskiej realizacji Krzysztof Jasiński.

Zaznaczył, że tekst Wyspiańskiego jest klasyczny ale zarazem współczesny. "To jest paradoks, bo jeżeli tekst nie jest współczesny to nie jest klasyczny, inaczej byłby ramotą, zapomnianą i stojącą na półce"- ocenił Jasiński.

Jak mówił Jasiński, "dramat Wyspiańskiego jest nie tylko znakomity pod względem literackim ale też szczególnym ze względu na kontekst - nasz, polski, choć trudno mówić, że jest narodowy".

"Mamy światowego klasyka Szekspira, ale on wymaga od widzów życzliwego myślenia, że treści pasują i są odbierane jako aktualne, a w Wyspiańskim jest +jak brzytwą po oczach+, tu jest nieprawdopodobnie jasno napisane, niesamowicie, to jest fenomen tego twórcy"- ocenił reżyser.

Jasiński dodał, że w olsztyńskiej inscenizacji Wyzwolenia dokonał skrótów oryginalnego tekstu. Podkreślił, że to konieczność w dzisiejszych czasach, gdy młodsze pokolenie wychowane jest w kulturze obrazkowej.

Pytany o ostatnie głośne i skandalizujące realizacje dramatów Wyspiańskiego odpowiedział, że "to są srałki-wydumałki. Mnie to kompletnie nie interesuje"- dodał.

Twórcy olsztyńskiej realizacji przypominają, że "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego to arcydzieło polskiego dramatu i jedna z największych zagadek literatury. Głównym bohaterem uczynił Wyspiański Konrada, bohatera Dziadów Adama Mickiewicza. Zamrożony w teatrze, budzi się w rzeczywistości 1902 r. Zastaje Polskę podzieloną na różne partie i stronnictwa, w bałaganie, w którym każdy chce mieć monopol na jedyną i słuszną prawdę. Namawia aktorów do grania sztuki narodowej. Wyspiański nawołuje do wyzwolenia z wewnętrznego zakłamania, myślenia stereotypami. Opis mentalny Polski z początku dwudziestego wieku nakreślony przez Wyspiańskiego w dramacie jest aktualny również dziś - podkreślają twórcy. (PAP)

ali/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL