Kultura i sztuka po 1989 roku

30.09.2017

W środę w Radomsku początek "Różewicz Open Festiwal"

"Różewicz Open Festiwal" "Różewicz Open Festiwal"

Spektakle teatralne, pokazy filmów, wystawy, koncerty, spotkania z artystami i znawcami twórczości braci Różewiczów: Tadeusza, Stanisława i Janusza przybliżą ich dorobek artystyczny w czasie trwania "Różewicz Open Festiwal". Cykl wydarzeń rozpocznie się w środę w Radomsku.

To rodzinne miasto Tadeusza (poeta, dramaturg i prozaik), Stanisława (reżyser, scenarzysta) i Janusza (poeta) Różewiczów. Organizatorzy jedynego w kraju festiwalu poświęconego ich życiu i twórczości, chcą w ten sposób podtrzymać pamięć o tych artystach, w różnych formach ukazać dziedzictwo wybitnych twórców literatury i kina, a także zachęcić uczestników wydarzeń do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych.

Na program tegorocznej edycji festiwalu, która rozpocznie się w środę i potrwa do 9 października, złożyło się ponad dwadzieścia przedsięwzięć artystycznych. Wśród najważniejszych z nich są m.in. inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza – "Białego małżeństwa" w wykonaniu Teatru Narodowego w Warszawie oraz "Kup kota w worku. Work in progres" – spektaklu dyplomowego słuchaczy Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich. Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" wystawi jedno z najważniejszych dzieł w dorobku dramaturga - "Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja", a Teatr Pod Lupą - "Ja wiem, że ty tego nie widzisz – sceny z Różewicza".

Miłośnicy kina będą mogli obejrzeć m.in. obraz Stanisława Różewicza założyciela legendarnego Studia Filmowego "Tor" - "Samotność we dwoje" oraz dokument "Poeta emeritus" Andrzeja Sapiji, który – jak przekonują organizatorzy – "przedstawia Tadeusza Różewicza, jakim być może go nie znaliśmy". W ramach cyklu "Różewicz współczesny" studenci wydziału reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie zaprezentują etiudy reżyserskie i aktorskie.

Festiwal odbywa się w Radomsku - rodzinnym mieście Tadeusza (poeta, dramaturg i prozaik), Stanisława (reżyser, scenarzysta) i Janusza (poeta) Różewiczów. Organizatorzy jedynego w kraju festiwalu poświęconego ich życiu i twórczości, chcą w ten sposób podtrzymać pamięć o tych artystach, w różnych formach ukazać dziedzictwo wybitnych twórców literatury i kina, a także zachęcić uczestników wydarzeń do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych.

Imprezę wypełnią spotkania z artystami i znawcami twórczości braci Różewiczów, konkursy oraz wieczory poetyckie. Joanna Lisiewicz opowie o swojej książce "Milczenie w teatrze Samuela Becketta i Tadeusza Różewicza", a w debacie "Różewicz i aktorzy" na temat interpretacji aktorskich bohaterów dzieł T. Różewicza będą dyskutowali: Maja Komorowska, Bogusław Kierc i Janusz Majcherek.

Rozstrzygnięty zostanie także finał IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza, który adresowany jest do twórców przed debiutem. Zwycięzca w nagrodę wyda swój pierwszy tomik poezji. Z kolei młodzież szkolna będzie mogła wziąć udział w konkursie recytatorskim i plastycznym.

W programie festiwalu znalazło się również otwarcie wystaw: "Zobaczyć słowo poety" składającej się z projektów scenograficznych do utworów T. Różewicza oraz instalacje artystyczne inspirowane dramatem "Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja". Ważnym wydarzeniem będzie odsłonięcie muralu poświęconego twórczości T. Różewicza. Praca powstała na budynku przy ul. Bugaj, gdzie kiedyś mieściła się szkoła, do której uczęszczali bracie Różewiczowie.

W części muzycznej zaplanowano m.in. spektakl muzyczny "Bramy do ogrodu" z udziałem Marka Bałaty, Krzysztofa Ścierańskiego i Igora Obłozy; baryton Stanisław Kierner i pianista Michał Rot wystąpią w koncercie "5 pieśni Tadeusza Różewicza i muzyka polska", a zespół Dagadana zagrają kompozycje z płyty "List do Ciebie", które powstały do wierszy J. Różewicza.

Głównymi organizatorami "Różewicz Open Festiwal" są: radomszczański dom kultury i Miasto Radomsko przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Najstarszy z braci Różewiczów - Janusz (ur. 1918) - zginął w listopadzie 1944 r. w Łodzi. Został rozstrzelany przez Gestapo za udział w konspiracji. Napisał kilkanaście wierszy, m.in. "Sen", "Krzak bzu śpiewający", "Wiersz o samotności i o pani, która czasem się zjawiała żywa".

Zmarły w 2008 roku Stanisław Różewicz (ur. 1924), reżyser i scenarzysta, był twórcą takich filmów jak m.in. "Miejsce na Ziemi", "Świadectwo urodzenia", "Westerplatte", "Opadły liście z drzew". Był współzałożycielem, a później wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego (obecnie Studio Filmowe) "Tor". Przez wiele lat wykładał w łódzkiej filmówce.

Tadeusz Różewicz (1921-2014), poeta, dramaturg i prozaik, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Do najważniejszych dzieł w jego dorobku należą: "Pięć poematów", "Formy", "Kartoteka", "Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja", "Na czworakach", "Białe małżeństwo", "Kartoteka rozrzucona" i zbiór wierszy "Matka odchodzi". (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

edytor: Agata Zbieg

bap/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL