Kultura i sztuka po 1989 roku

10.11.2017

W Szczecinie światowa premiera płyty z muzyką Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian

„Szymanowski. Works for cello and piano” to nowe wydawnictwo muzyczne, które zawiera opracowania utworów polskiego kompozytora na wiolonczelę i fortepian. Światowa premiera płyty wiolonczelisty Tomasza Szczęsnego i pianisty Sławomira Wilka odbędzie się w sobotę w Filharmonii w Szczecinie.

„Ponieważ Szymanowski pominął wiolonczelę w swojej twórczości, wszystkie działa są transkrypcjami lub aranżacjami. Część jest mojego autorstwa, część znakomitego wiolonczelisty Kazimierza Wiłkomirskiego, a część profesora Andrzeja Orkisza” - powiedział współautor płyty, koncertmistrz Orkiestry Filharmonii w Szczecinie Tomasz Szczęsny.

Płyta zawiera prawie wszystkie opracowania utworów Karola Szymanowskiego na wiolonczelę i fortepian, m.in. Pieśni kurpiowskie, Preludium op. 1 nr 1, Etiudę b-moll op. 4 nr 3 oraz Sonatę d-moll na skrzypce i fortepian op.9. „Wybór utworów jest bardzo melancholijny, ale pokazuje wdzięk i urok wiolonczeli. Pomimo braku wirtuozerii mamy całe spektrum dźwięków tego instrumentu” - wyjaśnił Szczęsny.

Według relacji Kazimierza Wiłkomirskiego, który miał sugerować Szymanowskiemu napisanie koncertu, sonaty lub miniatury na wiolonczelę, sam kompozytor odpowiedział, że „nie czuje wiolonczeli”. Zdaniem Wiłkomirskiego, który dokonał w latach 80. transkrypcji Sonaty skrzypcowej op. 9, „po niewielu zmianach technicznych partia skrzypcowa została z łatwością dostosowana do specyfiki wiolonczeli, bez zmiany treści muzyki”. „Szymanowski sam nie wiedział, jak głęboko czuł wiolonczelę” - podkreślił.

Obecnie muzycy z Orkiestry Filharmonii w Szczecinie pracują nad kolejnym muzycznym wydawnictwem, które ma zawierać nagranie jedynej symfonii autorstwa Mieczysława Karłowicza. Płyta z nagraniem Symfonii e-moll op. 7 „Odrodzenie” będzie miała swoją premierę w pierwszej połowie 2018 r. (PAP)

autor: Marta Zabłocka

edytor: Paweł Tomczyk

mzb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL