Spotkanie z tłumaczami książek reporterki, pokaz filmów związanych z jej twórczością oraz wieczór z książką o autorce znalazły się w programie Festiwalu Hanny Krall. Rozpoczynające się w piątek w Warszawie wydarzenie potrwa do niedzieli.
"Celem Festiwalu jest przybliżenie sylwetki i twórczości Hanny Krall. Chcieliśmy pokazać różne strony, również te mniej znane, pracy reporterki” – powiedziała PAP Julianna Jonek, organizatorka Festiwalu i redaktor naczelna wydawnictwa Dowody na Istnienie, które wzięło nazwę od jednego ze zbioru tekstów Krall.
„Wszyscy kojarzymy Hannę Krall ze +Zdążyć przed Panem Bogiem+, a mniej chociażby z filmami. Dlatego pokażemy te ciekawostki" – dodała.
Wydarzenie otworzy dyskusja warsztatowa z tłumaczami książek reporterki - Margot Carlier, Iriną Adelgejm, Bernhardem Hartmannem i Philipem Boehmem - z Francji, Rosji, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Autorzy przekładów wspólnie będą zastanawiali się nad tym, "w jaki sposób literatura, którą tworzy Hanna Krall jest przekładalna lub nieprzekładalna na języki obce".
Kolejnego dnia odbędzie się przegląd filmów związanych z twórczością reporterki. W Faktycznym Domu Kultury wyświetlone zostaną m.in. ”Dowody na istnienie Hanny Krall” (według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Titkowa), „Krótki dzień pracy” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Daleko od okna” (scenariusz Cezary Harasimowicz, reż. Jan Jakub Kolski). Cykl zakończy dyskusja, w której wezmą udział Hanna Krall, Cezary Harasimowicz oraz filmoznawczyni dr hab. Katarzyna Mąka-Malatyńska.
Ostatnim z wydarzeń festiwalowych będzie spotkanie z książką o reporterce - „Krall” autorstwa jej uczniów, Wojciecha Tochmana i Mariusza Szczygła. Gośćmi, prócz autorów i bohaterki, będą także aktorki Barbara Krafftówna, Monika Krzywkowska i Maja Ostaszewska. Artyści przeczytają fragmenty książki, a następnie zostanie wyemitowane nagranie wideo „Szuflada” o powstaniu jednej z części książki. Spotkanie w Teatrze Studio poprowadzi Michał Nogaś.
Jak zauważyła w rozmowie z PAP Jonek, „Hanna Krall zgodziła się na festiwal tylko dlatego, że ma nadzieję, że dzięki spotkaniu z nią ludzie sięgną po jej książki”. Dla reporterki bowiem „najważniejsi są jej bohaterowie”.
Hanna Krall jest najczęściej tłumaczoną na języki polskie żyjącą polską autorką non fiction (według rankingu magazynu „Press” z lipca 2014 roku jej książki zostały przełożone na 70 języków, w tym fiński, holenderski, szwedzki i węgierski). W bieżącym roku przypada 60-lecie jej pracy twórczej. Jest autorką m.in. książek „Sześć odcieni bieli”, „Na wschód od Arbatu”, „Sublokatorka” i „Taniec na cudzym weselu”.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Instytut Reportażu. Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie www.instytutr.pl
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.(PAP)
oma/ agz/