Monografia pt. "Litewskie konteksty Czesława Miłosza" autorstwa Viktorii Daujotyte i Mindaugasa Kvietkevicziusa, która ukazała się w tym roku, zdobyła główną nagrodę im. Czesława Miłosza ustanowioną na Litwie z okazji roku poety.
Uroczystość wręczenia nagrody - premii pieniężnej - odbyła się w piątek w Ratuszu Wileńskim, kończąc obchody Roku Czesława Miłosza.
Nagroda za najlepszą publikację poświęconą idei współistnienia narodów mieszkających na terenach Polski i Litwy została ustanowiona z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wilnie, Związku Dziennikarzy Litwy i litewskiego Narodowego Zrzeszenia Twórców.
Małgorzata Kasner: "Osobowość Miłosza jest ważna nie tylko w kontekście pielęgnowania historii, kultury i tradycji Polski i Litwy, ale także w kontekście popularyzacji idei humanizmu. Na pewno konkurs im. Czesława Miłosza nie zniknie z naszego horyzontu i w przyszłym roku będzie kontynuowany w nieco innej formie".
Na konkurs zgłoszono około 20 prac, ale tylko siedem spełniało warunki konkursu. Poza główną nagrodą - dla monografii, której oryginalny tytuł brzmi: "Lietuviszkieji Czeslovo Miloszo kontekstasi" - przyznano trzy wyróżnienia: Centrum Polonistycznemu Uniwersytetu Wileńskiego za publikację "W kręgu idei Miłoszowskich", pismu "Mokslo Lietuva" ("Litwa Naukowa") za cykl artykułów o Miłoszu oraz polskiej rozgłośni w Wilnie Radiu "Znad Wilii" za cykl audycji "Miłosz Litwie i Polsce przypisany".
Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie Małgorzata Kasner oceniła, że "konkurs pozostawił duży niedosyt". "Patrząc na skalę działań na Litwie w ramach Roku Czesława Miłosza spodziewaliśmy się dużo większej aktywności wśród środowiska naukowego, kulturalnego, dziennikarskiego" - powiedziała PAP Kasner. Dlatego instytut postanowił kontynuować konkurs.
"Osobowość Miłosza jest ważna nie tylko w kontekście pielęgnowania historii, kultury i tradycji Polski i Litwy, ale także w kontekście popularyzacji idei humanizmu. Na pewno konkurs im. Czesława Miłosza nie zniknie z naszego horyzontu i w przyszłym roku będzie kontynuowany w nieco innej formie" - wyjaśniła Kasner.
W tym roku na Litwie, w ramach obchodzonego Roku Czesława Miłosza, Instytut Polski w Wilnie zrealizował około 30 projektów promujących osobę i twórczość noblisty. Strona litewska, na czele z Instytutem Literatury i Folkloru, takich projektów zrealizowała ponad 100 w całym kraju.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ hes/