Kultura i sztuka po 1989 roku

20.08.2017

W Zakopanem rozpoczęło się Święto Górali Świata

Zespół Wanta z Chicago podczas prezentacji na 49. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Fot. PAP/G. Momot Zespół Wanta z Chicago podczas prezentacji na 49. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Fot. PAP/G. Momot

18 zespołów prezentujących folklor górali z różnych stron świata m.in. z Tajwanu, Kazachstanu, Jakucji i USA walczy w Zakopanem o Złotą Ciupagę – główne trofeum rozpoczętego w niedzielę 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Deszczowa pogoda pokrzyżowała plany organizatorom i nie odbył się tradycyjny korowód zespołów ulicami Zakopanego. Mimo deszczu publiczność nie zawiodła, gdyż wielki festiwalowy namiot na Równi Krupowej podczas koncertu inauguracyjnego wypełnił się całkowicie.

Jak zapewniła wiceburmistrz Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica, festiwal obok zabawy i świętowania ma ważną rolę do spełnienia, czyli pokazywanie najdawniejszych zwyczajów, tradycji, materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego różnych narodów.

Zakopiański festiwal ma formułę konkursową. Międzynarodowe jury ekspertów zdecyduje kto otrzyma Złotą, Srebrną i Brązową Ciupagę.

„Chodzi nam o przekazywanie widzom autentycznej góralskiej tradycji. Zespoły z różnych stron świata tworzą pod Giewontem niezwykłą atmosferę. Sercem festiwalu i jego największym bogactwem są ludzie skupieni w zespołach, które co roku dostarczają nam wielu wrażeń i wzruszeń” – mówiła dyrektorka artystyczna wydarzenia Agnieszka Gąsienica-Giewont.

Na festiwalowej scenie będzie można zobaczyć zespoły z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji – Jakucji, Tajwanu oraz Ameryki Północnej. Z Polski zobaczymy grupy: „Magurzanie” z Łodygowic, „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy oraz „Giewont” z Zakopanego.

Oprócz występów konkursowych festiwal ma wiele ciekawych wydarzeń np. dni narodowe, podczas których widzowie będą mogli spróbować egzotycznych potraw i nauczyć się tańców zagranicznych zespołów.

Ciekawie zapowiada się czwartkowy koncert zatytułowany „Chłopcy poszli na zbój”, podczas którego wystąpią zespoły góralskie z trzech regionów etnograficznych: Spisza, Podhala i Ziemi Żywieckiej.

Podczas animacji w wiosce festiwalowej widzowie będą mogli dowiedzieć się jak dawniej wyglądały na Podhalu sianokosy, a także zapoznać się z tradycjami budowy góralskiej chałupy.

Organizatorem wydarzenia jest Zakopiańskie Centrum Kultury. Honorowy Patronat nad festiwalem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Zakopiański festiwal potrwa do 25 sierpnia.(PAP)

szb/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL