Kultura i sztuka po 1989 roku

14.11.2018

W Zielonej Górze 8. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”

Od 18 do 23 listopada br. w Zielonej Górze odbędzie się ósma edycja Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów” – imprezy mającej na celu promocję współczesnej literatury polskiej. Wśód gości będą m.in. Dorota Masłowska i Mariusz Szczygieł.

"Festiwal jest nie lada gratką dla miłośników literatury. Do Zielonej Góry przyjadą bowiem niezwykle utalentowani i nagradzani współcześni polscy prozaicy. Takie wydarzenia pamięta się długo. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję zakupić książki artystów i zdobyć autograf" – powiedział Paweł Brol z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
 
W tym roku wśród gości festiwalu będą: jedna z najbardziej utalentowanych pisarek młodego pokolenia Dorota Masłowska, pisarka Małgorzata Kalicińska, dziennikarka i scenarzystka Małgorzata Gutowska-Adamczyk. Do Zielonej Góry przyjadą także reporter i dziennikarz Mariusz Szczygieł oraz krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.
 
Festiwal zainauguruje aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Gniewkowska, która będzie czytać teksty poetyckie Anny Tokarskiej. Na imprezie nie zabraknie lubuskich twórców. Swoje tomiki zaprezentują Katarzyna Jarosz-Rabiej i Sebastian Piórkowski.
 
Ponadto postać i twórczość patronki Festiwalu zostanie upamiętniona premierą filmu dokumentalnego „Nieparzysta. Opowieść o Annie Tokarskiej”. Będzie także można obejrzeć wystawę „Zbigniew Herbert 1924–1998. Portrety i autoportrety z archiwum pisarza” udostępnioną przez bibliotekę wojewódzką w Gorzowie.  
 
Program Festiwalu można znaleźć na stornie internetowej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek Publicznej w Zielonej Górze. 
 
Większość wydarzeń będzie odbywała się w zielonogórskiej bibliotece wojewódzkiej. Zaplanowano także spotkania autorskie festiwalowych gości w bibliotekach w Żarach, Świebodzinie, Babimoście i Żaganiu. 
 
Patronka Festiwalu Anna Tokarska była zielonogórską poetką. Przez wiele lat pracowała jako sekretarz literacki w Lubuskim Teatrze. W 2002 r. została wyróżniona Lubuskim Wawrzynem Literackim za tomik wierszy "W białym mieszka anioł". Zmarła w 2013 r. Po śmierci poetki, organizatorzy festiwalu "Proza Poetów" postanowili nadać imprezie jej imię. 
 
Organizatorami festiwalu są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze i Dyskusyjne Kluby Książki. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz 

mmd/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL