Tematem rozpoczynającej się w środę akcji Warszawa Czyta 2015 jest książka "Chamowo" Mirona Białoszewskiego - dziennik z pierwszych miesięcy mieszkania poety na Pradze. Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-10 maja.
"Warszawa czyta" to akcja nieformalnej grupy warszawiaków, którzy od trzech lat w maju organizują pięciodniowy maraton wydarzeń literackich - takich jak seanse głośnej lektury, warsztaty, koncerty, wycieczki, spotkania z pisarzami i tłumaczami, skoncentrowanych wokół jednej książki. W 2014 roku były to "Niewidzialne miasta" Italo Calvino, rok wcześniej - "Cwaniary" Sylwii Chutnik.
Książka, wokół której skoncentrowane są wydarzenia festiwalu "Warszawa czyta" wybierana jest drogą internetowego głosowania. W tym roku w finale głosowań książka Białoszewskiego spotkała się z "Wniebowstąpieniem" Tadeusza Konwickiego, "Szumem" Magdaleny Tulli i "Jak zostałam wiedźmą" Doroty Masłowskiej.
"Po konsultacjach internetowych i kolektywnej dyskusji ostatecznie zdecydowaliśmy się na +Chamowo+. Za Białoszewskim przemawiał między innymi jego szczególny język, mocne osadzenie w rzeczywistości blokowiska, wnikliwa obserwacja stanu ducha osoby w czasie przeprowadzki. Doceniliśmy też fakt, że książka ta dzieje się w dużej mierze po prawej stronie Wisły. Podoba nam się niespieszność, fragmentaryczność, skupienie na szczegółach. Wierzymy też, że książka ta daje ogromne możliwości organizacji wielu różnych wydarzeń o różnej skali i dla różnych odbiorców" - poinformowali organizatorzy akcji "Warszawa czyta".
W ramach warszawskiej akcji można wziąć udział m.in. w dźwiękospacerze po Chamowie (czyli ul. Lizbońskiej i okolicach), w warsztatach komiksowych dla dzieci, grze miejskiej, dyskusji o autokreacji w dziennikach prowadzonej przez Juliusza Kurkiewicza, w czytaniu performatywnym przygotowanym przez Studio Teatralne Koło, w slamie poetyckim, a także w spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki. (PAP)
amt/ agz/