Polska po 1989 roku

30.08.2018

Warszawa: prawie 500 mln zł na Teatr Żydowski, ośrodek „Polonia” i Salę Kongresową

Rada Warszawy zabezpieczyła w wieloletnim budżecie prawie 500 mln zł na przygotowanie nowej siedziby Teatru Żydowskiego przy ul. Próżnej, przebudowę ośrodka sportowego „Polonia” oraz na dalszy remont Sali Kongresowej.

Podczas czwartkowej sesji, radni zajmowali się zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej m.st. Warszawy na lata 2018-2045.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska zwracała uwagę, że radni będą głosować ws. przeznaczenia 150 mln zł na przygotowanie nowej siedziby Teatru Żydowskiego przy ul. Próżnej 14 oraz 158 mln zł na przebudowę ośrodka sportowego "Polonia". "Śmiało mogę powiedzieć, że to dzień historyczny dla kultury tej wysokiej i fizycznej" - mówiła Kaznowska.

150 mln zł zostanie przeznaczonych na rewitalizację i przygotowanie na potrzeby Teatru Żydowskiego XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Próżnej. Kaznowska nie chciała mówić o konkretnych latach, podkreślała, że jest to zadanie na co najmniej kilka lat.

Ponadto radni głosowali za wpisaniem 158 mln zł w WPF-ie na przebudowę ośrodka sportowego "Polonia" przy ul. Konwiktorskiej.

"Planujemy stadion na 15,5 tysiąca widzów, ale to w dużej mierze architekci podczas konkursu architektonicznego pokażą, jaki będzie ostateczny kształt tego miejsca. Ale to nie tylko stadion, to również nowa hala z myślą o koszykarzach, siatkarzach, to kompleksowe zagospodarowanie tegoż ośrodka, to również parking podziemny" - mówiła Kaznowska.

Przy Konwiktorskiej ma zostać stworzone młodzieżowe centrum sportu, inwestycja ma także stworzyć warunki drużynie piłkarskiej "Polonii" do rozgrywania meczów "o najwyższe stawki". Jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczny.

W czasie sesji radni PiS zwracali jednak uwagę, że oprócz środków na Teatr Żydowski i "Polonię", 150 mln zł ma zostać zabezpieczonych na dalszy remont Sali Kongresowej. I ten temat wzbudził największą dyskusję. `

Jak wyjaśnili PAP radni, 150 mln zł zabezpieczone w czwartek w wieloletnim budżecie to kolejne środki na remont Sali.

Wiceprzewodniczący rady miasta Dariusz Figura (PiS) powiedział, że w dotychczasowy remont Sali Kongresowej "zostało utopionych bez żadnego efektu kilkanaście czy kilkadziesiąt milionów złotych". "Mamy już chyba czwarty rok, kiedy ta sala jest niedostępna, bezużyteczna, cały czas tam topimy pieniądze" - powiedział Figura.

Podkreślił, że na remont sali ma być przeznaczone teraz 150 mln zł, co jest kwotą "kolosalną" na przywrócenie "tego, co było". Przekonywał, że zakres i celowość inwestycji budzą uzasadnione wątpliwości. Z tego powodu, jak mówił, klub PiS nie może poprzeć zmian w WPF-ie.

Paweł Terlecki (PiS) ocenił, że inwestycja jest prowadzona "w sposób skandaliczny", nie wiadomo, na jakim jest etapie. "Wiemy tylko, że są kolejne procesy sądowe z poszczególnymi wykonawcami, którzy albo bankrutują, albo nie chcą dalej współpracować z m.st. Warszawa przy realizacji tejże inwestycji" - powiedział radny PiS.

Prezes Pałacu Kultury i Nauki Rafał Krzemień podkreślił, że mamy do czynienia nie tylko z remontem samej Sali Kongresowej, ale modernizacją "całego, wielkiego budynku, który jest nazywany "strefą K". "Budynek ten ma 20 tys. metrów kwadratowych powierzchni (...) to jest budynek o 30 tys. metrach sześciennych kubatury" - podkreślił Krzemień.

Jak mówił budynek wymaga dostosowania do przepisów przeciwpożarowych, drugą częścią inwestycji ma być przebudowanie schodów, przejść i wind, które dzisiaj - jak mówił prezes PKiN - nie spełniają obecnych wymogów.

"Na końcu będzie musiała być odtworzona akustyka, której dzisiaj nie ma w tej sali. Mówimy o całkowitej przebudowie tego budynku, to będzie przebudowa Sali Kongresowej, ale też całego zaplecza tego budynku, a zaplecze to jest kilka sal konferencyjnych" - powiedział Krzemień.

Wyjaśnił, że budżet na remont sali zwiększa się, ponieważ początkowo zakładano tylko dostosowanie jej do przepisów przeciwpożarowych, ale wybrany wykonawca nie wywiązał się z tego zadania, ponieważ upadł. Po wypowiedzi prezesa PKiN, zdecydowano się, żeby zakres prac obejmował nie tylko częściową, ale kompleksową modernizację całego obiektu z dostosowaniem do przepisów przeciwpożarowych i prawa budowlanego. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

kos/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL