Kultura i sztuka po 1989 roku

23.08.2017

Warszawa: ruszają próby do "Procesu" w inscenizacji Krystiana Lupy

Krystian Lupa. 2012 r. Fot. PAP/A. Rybczyński Krystian Lupa. 2012 r. Fot. PAP/A. Rybczyński

Krystian Lupa wznowił w środę w Nowym Teatrze próby do "Procesu" według powieści Franza Kafki. Spektakl powstaje w koprodukcji warszawskich teatrów - Powszechnego, Nowego, STUDIO teatrgaleria i TR Warszawa. Premierę nowej inscenizacji Lupy zaplanowano na 15 listopada br.

Pierwotnie premiera "Procesu" Lupy miała się odbyć 23 listopada 2016 r. w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Próby zostały przerwane w rezultacie zmiany na stanowisku dyrektora teatru (Krzysztofa Mieszkowskiego zastąpił Cezary Morawski).

W wywiadzie dla Magdy Piekarskiej z "Gazety Wyborczej - Wrocław" Lupa mówił: "nie mam w sobie zgody na to, co Morawski robi. Podczas debaty o Teatrze Polskim ustami swojego rzecznika podał nieprawdziwe informacje. Podważył wiarygodność daty premiery 23 listopada - według niego miała być przełożona na bliżej nieokreśloną przyszłość. Taką wiadomość miał rzekomo podać dyrektor Mieszkowski w urzędzie marszałkowskim".

"Tymczasem ja byłem zdeterminowany, żeby pokazać +Proces+ publiczności 23 listopada. Owszem, zawsze w przypadku, kiedy projekt jest skomplikowany technicznie i kiedy jest niewiele czasu, generujemy wspólnie z dyrektorem tzw. opcję awaryjną" - wyjaśniał reżyser. Dodał: "23 listopada pozostał w naszych ustaleniach nienaruszony. Nie mogliśmy zlekceważyć kontekstu Olimpiady Teatralnej i pieniędzy, które organizator przekazał teatrowi".

"Nie chcemy, by praca i energia, które zostały już włożone w przygotowanie tego przedstawienia, uległy roztrwonieniu. Wspólnie pragniemy stworzyć przestrzeń wolności, pozwalającą artystom przemawiać w nieskrępowany sposób" - napisali w przesłanym PAP oświadczeniu twórcy przedstawienia w Nowym Teatrze.

"Powinniśmy dowiedzieć się, kim dla Polaków i Europejczyków jest dzisiaj bohater +Procesu+ i jak zobaczy tę postać jeden z najwybitniejszych reżyserów współczesnego teatru. W obliczu kryzysu wartości europejskich, zagrożenia wolności osobistej chcemy, by ten spektakl, będący międzynarodową koprodukcją, był wspólnym głosem w sprawie przyszłości" - czytamy w nadesłanym liście.

Przedstawienie powstaje w koprodukcji czterech warszawskich teatrów - Nowego, Powszechnego, STUDIO teatrgaleria, TR Warszawa - oraz Le Quai - Centre Dramatique National w Angers. Finansowo realizację spektaklu wspierają władze m.st. Warszawy oraz pięciu koproducentów francuskich (Printemps des Comediens w Montpellier, Odeon-Theatre de l'Europe w Paryżu, Festival d'Automne w Paryżu, La Filature - Scene Nationale w Miluzie, Theatre du Nord w Lille).

Autorem adaptacji, scenografem i reżyserem spektaklu jest Krystian Lupa. Muzykę opracował Bogumił Misala. Kostiumy zaprojektował Piotr Skiba, a wideo - Bartosz Nalazek. W obsadzie zobaczymy aktorów: Bożenę Baranowską, Macieja Charytona, Małgorzatę Gorol, Annę Ilczuk, Mikołaja Jodlińskiego, Andrzeja Kłaka, Dariusza Maja, Michała Opalińskiego, Marcina Pempusia, Halinę Rasiakównę, Piotra Skibę, Ewę Skibińską, Adama Szczyszczaja, Andrzeja Szeremetę, Wojciecha Ziemiańskiego, Martę Ziębę i Ewelinę Żak.

Rezerwację i sprzedaż biletów na "Proces" prowadzi Nowy Teatr. Będzie można je kupować od 16 października br.

Krystian Lupa (ur. 7 listopada 1943 w Jastrzębiu-Zdroju) jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, scenografem, grafikiem, adaptatorem i tłumaczem, dramaturgiem oraz pedagogiem. Jest laureatem najważniejszych polskich nagród teatralnych, m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawanej przez redakcję miesięcznika "Teatr" w 1988 r. za reżyserię przedstawienia "Marzyciele" Roberta Musila w Starym Teatrze w Krakowie, Nagrody im. Leona Schillera (w 1992 r.) oraz licznych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych, jak Grand Prix dla "Lunatyków" za najlepszy spektakl zagraniczny we Francji w sezonie 1998/99. W 2009 r. otrzymał prestiżową Premio Europa per il Teatro - Europejską Nagrodę Teatralną. Od 14 stycznia 1994 r. jest profesorem zwyczajnym Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.(PAP)

gj/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL