Powieść „Mistrz i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa zwyciężyła w plebiscycie na ulubioną książkę mieszkańców Warszawy przeprowadzonym podczas majowego Kiermaszu Książki na Mariensztacie - podali w poniedziałek autorzy badania.
W czasie odbywającego się na Mariensztacie Kiermaszu Książki, największej w mieście plenerowej imprezy poświęconej czytaniu, przeprowadzono plebiscyt na ulubioną książkę, w którym wzięło udział kilkaset osób. Zwyciężył "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa. Drugie miejsce zajął Carlos Ruis Zafon, hiszpański autor, którego powieść „Cień wiatru” przetłumaczono na 30 języków. Trzecie miejsce zajęła seria o Harrym Potterze pióra Joanne Rowling.
Wśród polskich autorów pierwsze miejsca na liście zajął Mikołaj Łoziński, autor „Książki”, powieści inspirowanej losami jego bliskich. Drugi najbardziej lubiany w Warszawie polski autor to Marek Nowakowski, uczestnicy plebiscytu często wskazywali jego najnowszą książkę „Pióro. Autobiografia literacka", przedstawiającą barwny obraz miasta oraz życia literackiego lat 50. i 60.
W czasie odbywającego się na Mariensztacie Kiermaszu Książki, największej w mieście plenerowej imprezy poświęconej czytaniu, przeprowadzono plebiscyt na ulubioną książkę, w którym wzięło udział kilkaset osób. Zwyciężył "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa.
Dalej na liście literackich ulubieńców znaleźli się Joanna Chmielewska (i jej kryminały takie jak „Studnie Przodków”, „Lesio” i „Całe zdanie nieboszczyka”), Leopold Tyrmand (autor często wskazywanych przez warszawiaków „Złego” i „Dziennika”) oraz Olga Tokarczuk (uczestnicy plebiscytu polubili napisane przez nią „Podróż ludzi księgi” czy „Prawiek i inne czasy”).
Wśród książek dla dzieci warszawiacy najczęściej wybierali „Ryjówkę Przeznaczenia” Tomasza Samojlika. Inne zauważone przez czytelników książki dla najmłodszych, to m.in.: „Franklin zaprasza misia” Bourgeois Paulette’a i Clarka Brenda, „Nowe przygody Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego czy „Feliks, Net i Nika” Rafała Kosika.
"Z wymienionych w plebiscycie tytułów można stworzyć potężną bibliotekę, w której na równi reprezentowani będą polscy i zagraniczni autorzy. Wśród nich między innymi Jose Saramago, Garcia Marquez, Tiziano Terzani, Milan Kundera, Michał Witkowski czy Stanisław Lem. Największą półkę zajmą kryminały i powieści – to gatunki najczęściej wskazywane przez warszawiaków. Uczestnicy Kiermaszu Książki docenili też polskie reportaże Andrzeja Stasiuka i Jacka Hugo-Badera" - podsumowują autorzy plebiscytu.
"Bardzo budująca, ale i zaskakująca jest informacja, że Bułhakow został doceniony przez warszawiaków - wszak nie jest to lektura prosta, lecz pełna odniesień kulturowych i skomplikowanej metaforyki. Podobnie jest zresztą z +Książką+ młodego pisarza - Mikołaja Łozińskiego. Są to pozycje wymagające od czytelnika zaangażowania uwagi, znajomości kodów i pewnego obycia literackiego, wyrastającego ponad znajomość kanonu lektur. Nie dziwią natomiast wśród najpopularniejszych twórców nazwiska Zafona i Rowling. Ich twórczość, z gruntu popularna, znajduje rzesze fanów na całym świecie. Harry Potter stał się synonimem czarodzieja i popkulturowym symbolem magii i cokolwiek byśmy myśleli o tego typu twórczości, Rowling trwale wpisała się do kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Natomiast Zafon to pisarz aspirujący do wysokiej kultury, ale znajdujący się na granicy z kulturą popularną" - skomentowała wyniki plebiscytu Kinga Stanaszek-Bryc z wydziału polonistyki UW.
Głosowanie na ulubioną książkę warszawiaków po raz pierwszy towarzyszyło Warszawskiemu Kiermaszowi Książki, który odbył się 26 i 27 maja 2012 r. Podczas dwudniowego Kiermaszu miało miejsce 30 spotkań z autorami, artystami, ilustratorami, odbyły się także warsztaty, panele, konsultacje poetyckie, spektakle i wydarzenia dla najmłodszych czytelników. Organizatorami Kiermaszu byli Urząd Miasta st. Warszawy i Stołeczna Estrada we współpracy z firmą Murator EXPO oraz Spółka Targi Książki. (PAP)
aszw/ ls/