W zbliżający się weekend zainauguruje działalność oddany do użytku we wtorek Warszawski Pawilon Architektury Zodiak. Ma stanowić otwartą przestrzeń dla mieszkańców. Będą tam organizowane spotkania, wystawy i różne inne wydarzenia kulturalne.
Odnowiony pawilon Zodiak w pasażu Stefana Wiecheckiego "Wiecha" w Warszawie obejmuje trzy poziomy. Na poziomie -1 znalazła się przestrzeń wykładowa, wyposażona w rzutnik i krzesła. Na parterze zaplanowana została przestrzeń wystawiennicza, stworzona z myślą o cyklicznych wystawach i instalacjach, a w przyszłości ma być tam też kawiarnia. Z kolei na pierwszym piętrze wygospodarowana została wielofunkcyjna sala mieszcząca około 75 osób. Wyposażona została w ścianę wizyjną, rzutnik z ekranem i mobilny ekran. Jest tam też mniejsze pomieszczenie na spotkania dla około 10 osób, gdzie goście znajdą ekran do prowadzenia prezentacji i sprzęt do wideokonferencji, a także obszerny taras.
Istotnym elementem pawilonu w nowym wydaniu jest plac przed jego frontem. Budynek będzie "otwarty" na plac dzięki przeszklonym i przesuwanym ścianom, które latem będą odsuwane, co sprawi, że wnętrze pawilonu połączy się z placem w jedną dużą przestrzeń.
Plac obłożony został gładkimi, wielkoformatowymi płytami z białego granitu, pokrytymi powłoką hydrofobową, która umożliwia dzieciom pisanie i rysowanie bez niszczenia powierzchni. Znajduje się tam również kurtyna wodna, która dzięki wbudowanym czujnikom śledzi ruch człowieka i pozwala na przekroczenie suchą stopą niematerialnej ściany w dowolnym jej fragmencie.
Jak wytłumaczyła szefowa Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marlena Happach podczas środowej konferencji prasowej, "podchodząc do tego miejsca, mieliśmy wielką nadzieję, że uda się je tylko odrestaurować, przy zachowaniu istniejącej konstrukcji. Budynek był jednak w bardzo złym, wręcz zagrażającym bezpieczeństwu stanie". Dodała, że udało się zachować pewne elementy mozaiki, które zdobiły wnętrze i taras oraz fragmenty podłogi z lastryko. Sam pawilon – wyjaśniła Happach – powstał od nowa, ale z wykorzystaniem tych zachowanych pozostałości. Podkreśliła też, że jego konstrukcja nawiązuje do oryginalnych pawilonów z lat 60.
W najbliższy weekend zaplanowane są pierwsze wydarzenia kulturalne, które jednocześnie zainaugurują działalność pawilonu Zodiak. Programowe wydarzenia są otwarte i darmowe dla wszystkich. Informacje o ich charakterze i o formie udziału są na stronie www.pawilonzodiak.pl.
Projekt powstał w wyniku współpracy m.st. Warszawy i Oddziału Warszawskiego SARP. Pawilon jest dostępny i otwarty dla wszystkich. Organizowane w ramach programu wydarzenia są bezpłatne. (PAP)
Autor: Dorota Stelmaszczyk
dst/ joz/