Kultura i sztuka po 1989 roku

27.07.2019

Warsztaty muzyczne Jana Pospieszalskiego u franciszkanów w Iwieńcu

Po raz 17. w Iwieńcu w obwodzie mińskim, w parafii prowadzonej przez o.o. franciszkanów, odbyły się warsztaty muzyczne zorganizowane przez Jana Pospieszalskiego. W sobotę wieczorem miał tam miejsce kilkugodzinny koncert, będący podsumowaniem spotkania.

Jan Pospieszalski, muzyk i dziennikarz, mówił w sobotę, że organizowane u franciszkanów spotkanie to nie tylko muzyka, śpiew i instrumenty, ale przede wszystkim modlitwa i poszukiwanie kontaktu z Bogiem oraz drugim człowiekiem.

Otwierając koncert, Pospieszalski powiedział, że w ciągu kilkunastu lat impreza bardzo się rozwinęła, a zarówno on, jak i towarzyszący mu muzycy - w tym członkowie jego rodziny, związali z Białorusią kawałek swojego życia.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób, które przyjechały praktycznie z całej Białorusi. Muzycy z Polski tradycyjnie przywieźli ze sobą mnóstwo instrumentów, włącznie z fortepianem i sekcją perkusyjną.

Warsztaty odbywają się w parafii franciszkańskiej w Iwieńcu przy kościele św. Michała Archanioła, wybudowanym w XVIII w. Na terenie wokół kościoła, który w czasach komunistycznych był wykorzystywany na cele fabryczne, znajdują się duży plac zabaw, hala sportowo-widowiskowa, małe zoo, pole namiotowe i kawiarnia.

"Staramy się, by kościół przyciągał ludzi na wiele możliwych sposobów. Chcemy tworzyć przestrzeń, w której mogą przebywać oni z rodzinami, z przyjaciółmi" – powiedział PAP proboszcz, franciszkanin o. Lech Bachanek.

Oprócz zakończonych właśnie warsztatów muzycznych w Iwieńcu od piątku do niedzieli odbywają się tam także Dni Młodzieży "Młodzi dla Młodych".

Z Iwieńca Justyna Prus (PAP)

Just/ mars/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL