„Południe” to hasło 54. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, który w dniach 6-15 września odbędzie się we Wrocławiu. W piątek organizator festiwalu ogłosił program tegorocznej edycji - znajdą się w nim m.in. koncerty muzyki koptyjskiej, bizantyjskiej, marokańskiej.
Organizowany przez Narodowe Forum Muzyki Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki poważnej na Dolnym Śląsku. Tegoroczna 54. edycja imprezy odbędzie się w dniach 6-15 września i będzie przebiegać pod hasłem „Południe” – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka NFM Agnieszka Frei.
Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny festiwalu Wratislavia Cantans, podkreślił, że tegoroczny program inspirowany jest tradycją muzyczną powstałą na południu Europy oraz na północy Afryki. „Program tegorocznego festiwalu to obserwacja przenikania się tradycji, poszukiwanie w południowych regionach źródeł naszej współczesnej kultury. Na festiwalu zobaczymy, jak wiele różnych rytów religijnych powstałych w obrębie chrześcijaństwa swój początek miało na południu” - podkreślił dyrektor.
Antonini poinformował, że tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje muzyka wokalna Kościoła koptyjskiego. Koncert inauguracyjny zatytułowany „Hymny kościoła koptyjskiego” odbędzie się 6 września w kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja we Wrocławiu.
„Dwa dni później zabrzmi chorał bizantyjski pochodzący z Kościoła prawosławnego z południa Europy – Grecji” - wskazał Antonini.
W programie tegoroczne festiwalu znalazł się również koncert francuskiego kompozytora Marcela Peresa z Ensemble Organum i artystami z Maroka. Zaprezentują oni mozarabski śpiew funkcjonujący w Kościele katolickim na Półwyspie Iberyjskim w czasach Maurów. „Podczas tegorocznej edycji czeka nas więc dużo koncertów wokalnych, które ukażą, jak kulturę europejską ukształtowały spotkania różnych grup wyznaniowych i etnicznych” - podkreślił dyrektor
Antonini wskazał też na koncert z typowo afrykańskim elementami, który został przygotowany specjalnie na wrocławski festiwal przez sycylijskiego wiolonczelistę Giovanniego Sollimę. „Zafascynowany folklorem, a zwłaszcza rytmem w muzyce etnicznej, będzie on w swoim występie przeplatał utwory kompozytorów związanych z Neapolem, a więc południem Włoch, z rdzenną muzyką z Afryki” - tłumaczył dyrektor.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie też muzyki włoskiej. „Z Il Giardino Armonico i solistami zaprezentuję oratorium Antonia Vivaldiego +Juditha triumphans+, ostatnio wykonane na Wratislavii Cantans w latach 70., czyli kilka dekad temu” - mówił Antonini. Odbędą się również koncerty poświęcone twórczości neapolitańskich kompozytorów, w tym rodzinie Scarlattich.
Podczas tegoroczne edycji nie zabraknie też wykonań dzieła takich kompozytorów jak Gustav Mahler. „Ten koncerty będzie hołdem dla wspaniałego dyrygenta Zubina Mehty, który za pulpitem dyrygenckim we Wrocławiu stanie na miesiąc przed planowanym przejściem na artystyczną emeryturę; będzie to jeden z jego ostatnich koncertów w roli szefa Israel Philharmonic Orchestra” - podkreślił dyrektor.
Antonini poinformował, że tegoroczny festiwal zakończy „jedna z największych oper XX wieku: +Porgy and Bess+ George’a Gershwina”. „To dzieło wzbudzające kontrowersje, ale z pewnością wciąż bardzo ważne, łączące klasyczną formę z jazzem, spirituals i folklorem. Ta pierwsza opera afroamerykańska podejmuje temat kluczowego w kształtowaniu się dzisiejszego oblicza Ameryki Północnej wpływu Południa – kontynentu afrykańskiego” - mówił.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/aszw/