We wtorek o godz. 14 Rada Mediów Narodowych rozpocznie przesłuchania finalistów konkursu na prezesa Polskiego Radia. Rada ma zająć się też m.in. zmianami personalnymi w radzie nadzorczej TVP.
Do finałowego, trzeciego etapu konkursu na prezesa Polskiego Radia zakwalifikowało się sześciu kandydatów spośród siedmiu, którzy złożyli oferty. Są to: obecna prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, Jacek Sobala, Tomasz Wybranowski, Henryk Cichecki, Mariusz Staniszewski oraz Marzanna Stychlerz-Kłucińska.
Jak już wcześniej mówił szef Rady Krzysztof Czabański "to są dziennikarze związani mniej lub bardziej z radiem; każdy ma doświadczenie w mediach".
Trzeci etap konkursu, czyli wysłuchania publiczne kandydatów rozpoczną się we wtorek w Sejmie o godz. 14, a kandydaci mają być przesłuchiwani w kolejności alfabetycznej.
Wtorkowe posiedzenie RMN rozpocznie się jednak wcześniej - o godz. 10.30. Wówczas członkowie Rady zajmą się zmianami personalnymi w radzie nadzorczej TVP. W minioną środę telewizja poinformowała, że z zasiadania w radzie nadzorczej zrezygnował Dariusz Lasocki.
Czabański na to stanowisko zgłosił Macieja Łopińskiego, który do połowy grudnia ub.r. pełnił funkcję ministra w kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy.
Inny członek RMN Juliusz Braun zgłosił natomiast na to stanowisko Marzenę Barańską. Braun mówił w ostatni piątek, że jego kandydatka jest zarówno prawnikiem, radcą prawnym, jak i doktorem habilitowanym nauki o mediach.
"Obecnie pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz jako profesor na Politechnice Częstochowskiej. Była także członkiem rady nadzorczej TVP przez półtora roku, od połowy 2014 r." - poinformował. Dodał, że choć jej kadencja wówczas wygasła, to otrzymała absolutorium od szefa MSP w rządzie premier Beaty Szydło.
RMN podczas wtorkowego posiedzenia ma też zapoznać się z informacją na temat awarii w nadawaniu TVP, do jakiej doszło w połowie grudnia ubiegłego roku. Informację tę ma przedstawiać m.in. prezes firmy EmiTel Przemysław Kurczewski.
17 grudnia ub. r., gdy w TVP nadawano wystąpienie premier Beaty Szydło, wystąpiły przerwy w nadawaniu sygnału telewizyjnego przez sieć transmisyjną EmiTelu. Dzień później EmiTel poinformował w komunikacie, że w dniach 17 i 18 grudnia 2016 r. na 11 spośród 137 obiektów nadających sygnał MUX3 nastąpiły krótkie kilkuminutowe zakłócenia w prawidłowych emisjach spowodowane błędami synchronizacji.
TVP Info poinformowało wówczas, że problemy dotyczą 13 województw oraz, że władze TVP o kłopotach z odbiorem sygnału poinformowały Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. EmiTel poinformował kilka dni później o usunięciu awarii.
EmiTel od 2010 r. jest operatorem naziemnej telewizji cyfrowej na rzecz TVP w ramach multipleksu MUX-3. Umowa między TVP a EmiTelem została podpisana 28 kwietnia 2010 r. w wyniku rozstrzygnięcia otwartego przetargu. (PAP)
rbk/ mok/