Europa i świat po 1989 roku

13.09.2018

Wicepremier J. Gowin o ACTA 2: będziemy się starać, by dyrektywa była uchylona lub zmieniona

Nasz rząd będzie się starał wpłynąć na to, by unijna dyrektywa o prawie autorskim została uchylona albo żeby jej kształt został zmodyfikowany – mówi wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Parlament Europejski poparł w środę projekt dyrektywy o prawie autorskim dotyczący internetu, tzw. ACTA 2. Za propozycją opowiedziało się 438 europosłów, przeciw było 226, a 39 wstrzymało się od głosu. Nowa dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Przepisy wzbudzają sporo kontrowersji. Przeciwnicy tych regulacji ostrzegają przed cenzurą w internecie i końcem wolności w sieci; zwolennicy wskazują natomiast, że zmiana prawa jest konieczna, by chronić twórców i dostosować przepisy do rzeczywistości.

W czwartek w TVP Info wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, mówiąc o rozwiązaniach zawartych w projekcie, poinformował: „Będziemy się je starali zablokować”. „Na pewno nasz rząd będzie się starał wpłynąć na to, by albo ta dyrektywa została uchylona, albo żeby jej kształt został zmodyfikowany” - wskazał.

Pytany, co zrobi polski rząd, jeśli dyrektywa zostanie przyjęta, powiedział: „Przepisy unijne obowiązują w całej UE. Będą obowiązywały także w Polsce. Ale dyrektywy unijne to nie Pismo Święte. Trzeba toczyć twardy spór: w imię wolności, w imię rozwoju, w imię nieskrępowanej przedsiębiorczości”.

Ocenił, że przyjęcie dyrektywy wiąże się z niebezpieczeństwem. „Niebezpieczeństwo sprowadza się do ograniczenia wolności w internecie, a tak naprawdę do jakichś form cenzury, na pewno cenzury podyktowanej interesem ekonomicznym dużych koncernów informatycznych, ale być może również w przyszłości jakąś formą cenzury ideologicznej” - powiedział.

Jego zdaniem w przestrzeni internetowej „trzeba szukać równowagi między z jednej strony uzasadnionymi oczekiwaniami twórców, dziennikarzy, że ich interesy będą chronione, a z drugiej strony - świętą dla demokracji zasadą wolności słowa, wolności wypowiedzi”.

Ocenił, że poprawki, które zgłaszali europosłowie PiS, doprowadziłyby do równowagi tych dwóch szal. „Fakt, że te poprawki zostały odrzucone, napawa mnie niepokojem”- skomentował.

Pytany, jak dyrektywa wpłynie na innowacje i czy nie ograniczy dostępu do wiedzy, Gowin powiedział: „Jest takie realne zagrożenie”. Powiedział, że obawy w związku z projektem podnoszą użytkownicy internetu, w tym młodzi startupowcy, wynalazcy, przedsiębiorcy.

Pytany, co o projekcie dyrektywy sądzą studenci, powiedział: „opinia środowiska studentów jest nieomal jednolita. Nieomal nikt z młodych Polaków nie ma wątpliwości, że to są złe rozwiązania”. (PAP)

autor: Ludwika Tomala

lt/ ozk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL