Proszę przyjąć serdeczne życzenia, a także wyrazy uznania dla Pani imponującego dorobku artystycznego, istotnie wzbogacającego polską kulturę oraz jej wizerunek na świecie - napisał wicepremier Piotr Gliński w liście z okazji jubileuszu 90-lecia śpiewaczki operowej Krystyny Szostek-Radkowej.
"Od początku kariery zachwycała Pani publiczność i słuchaczy wyjątkowymi walorami głosowymi oraz żywiołowym temperamentem scenicznym, które w połączeniu z wytrwałą pracą zagwarantowały międzynarodowy sukces. Udział w renomowanych konkursach wokalnych w Tuluzie, Verceli i Sofii przyniósł Pani nie tylko nagrody, lecz również pochlebne recenzje i zainteresowanie zagranicznych impresariów, którego pokłosiem były angaże w Operze Wiedeńskiej czy Théâtre de La Monnaie w Brukseli" - przypomniał w liście gratulacyjnym wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
"Wspominając szereg sukcesów, nie sposób pominąć mistrzowskiej kreacji Matki Joanny w +Diabłach z Loudun+ Krzysztofa Pendereckiego, w którą wcieliła się Pani w Deutsche Staatsoper w Berlinie. Niezapomniane pozostaną również występy w Teatrze Operowym w Lyonie oraz Operze Paryskiej" - napisał. "Polska scena miała przywilej czerpania z Pani kunsztu artystycznego, a melomani obserwowania rozkwitu talentu i wokalnych możliwości w Teatrze Wielkim w Warszawie, z którym związała się Pani już na początku lat sześćdziesiątych" - zaznaczy w liście wicepremier.
"Należy w tym miejscu przywołać wspaniałe interpretacje takie jak tytułowa Carmen w operze Bizeta, Księżna Eboli w +Don Carlosie+ Verdiego czy Judyta w +Zamku Sinobrodego+ Bartóka. Pani aksamitny mezzosopran, charakteryzujący się błyszczącą i nośną górą oraz dźwięczną i bogatą średnicą, był uwielbiany przez dyrygentów, kompozytorów, krytyków i publiczność" - czytamy w liście prof. Glińskiego.
Szef resortu kultury podkreślił, że "nieprzeciętną i wszechstronną osobowość artystyczną" Krystyna Szostek-Radkowa "ukazywała również w repertuarze współczesnym". "A wielokrotne powierzanie Pani prawykonań swoich dzieł przez kompozytorów takich jak Witold Lutosławski czy Tadeusz Baird świadczyło o docenianiu Pani kunsztu interpretacyjnego" - ocenił.
"Głęboki szacunek wzbudza również Pani działalność pedagogiczna na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Dzieliła się Pani doświadczeniem i pasją do eksplorowania świata dźwięków z młodymi adeptami sztuki, będąc dla nich mentorem i mistrzem. Dzięki Pani do muzycznego świata wchodziły kolejne pokolenia utalentowanych solistów" - napisał wicepremier.
"Potwierdzeniem wysokiej rangi Pani dokonań było uhonorowanie licznymi odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem +Zasłużony Kulturze Gloria Artis+" - przypomniał.
"Dziękując za różnorodny i bogaty dorobek artystyczny, składam najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności, zdrowia oraz nieustającej energii i pogody ducha" - zakończył swój list Piotr Gliński.
Krystyna Szostek-Radkowa urodziła się 14 marca 1933 r. w Katowicach. W 1953 r. ukończyła klasę śpiewu Ireny Faryaszewskiej w katowickim Liceum Muzycznym. Następnie kształciła się w Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Adrianny Faryaszewskiej, Ireny Lenczewskiej i Wandy Łozińskiej. Studia ukończyła w 1959 r. z najwyższym wyróżnieniem.
Jak przypomniano na stronie MKiDN, "od 1957 r. przez pięć lat była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, w której debiutowała rolą pokojówki w +Manon+". "Jako swój profesjonalny debiut sama artystka wskazuje jednak rolę Ulryki w +Balu maskowym+ Giuseppe Verdiego" - napisano.
Od 1962 r., po przeprowadzce do Warszawy, związana była zawodowo z Operą Warszawską.
W 1958 r. zdobyła medal na międzynarodowym konkursie w Tuluzie, w 1959 r. – najwyższą (drugą) nagrodę na konkursie im. Giovanniego Battisty Viottiego w Vercelli, a w 1960 r. – III nagrodę na konkursie w Sofii.
"Wybitna śpiewaczka szybko zwróciła uwagę zagranicznych impresariów, triumfowała m.in. na scenach Opery Wiedeńskiej, w Teatrze Operowym w Lyonie czy Operze Paryskiej. Przez 10 lat współpracowała z Théâtre de La Monnaie w Brukseli. Występowała gościnnie m.in. na scenach operowych Madrytu, Hamburga, Düsseldorfu czy Berlina" - czytamy w informacji. "Wykonywała nie tylko repertuar operowy, ale również oratoryjny, koncertując na estradach w całej Europie, jak również w Afryce i USA" - podkreślono na stronie MKiDN.
Od 1985 r. Krystyna Szostek-Radkowa prowadziła klasę śpiewu na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina). W 1993 r. otrzymała z rąk Prezydenta RP tytuł profesora.
Za swoje wybitne osiągnięcia odznaczona została m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/