Widowisko z udziałem m.in. Włodka Pawlika, Jorgosa Skoliasa, The White Kites oraz aktorów Marka Frąckowiaka i Seana Palmera odbędzie się w piątek w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Artyści wystąpią w ramach 6. edycji festiwalu Era Schaeffera.
Tegoroczna edycja imprezy, promującej twórczość kompozytora Bogusława Schaeffera, odbywa się pod hasłem "8 i pół dekady Schaeffera". W czerwcu br. artysta obchodził swoje 85. urodziny.
Schaeffer jest jedną z najważniejszych osobowości polskiej muzyki współczesnej. Jest autorem 17 książek, ponad 500 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym "Scenariusza dla trzech aktorów".
Urodził się w 1929 r. we Lwowie, studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim a kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową, poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Od 1963 r. wykłada kompozycję w krakowskiej Akademii Muzycznej. Pracował też m.in. w austriackim Salzburgu i angielskim Yorku. Stefan Kisielewski nazwał go "ojcem nowej muzyki w Polsce".
Tegoroczna edycja imprezy, promującej twórczość kompozytora Bogusława Schaeffera, odbywa się pod hasłem "8 i pół dekady Schaeffera". W czerwcu br. artysta obchodził 85. urodziny. Schaeffer jest jedną z najważniejszych osobowości polskiej muzyki współczesnej. Jest autorem 17 książek, ponad 500 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym "Scenariusza dla trzech aktorów".
Jest autorem dramatów jak m.in. "Scenariusz dla nieistniejącego, acz możliwego aktora instrumentalnego", "Kaczo", "Tutam" czy "Zorza" oraz autorem książek z zakresu teorii i historii muzyki, m.in. "Wstępu do kompozycji", "Klasyków dodekafonii" i "Kompozytów XX wieku".
"W teatrze staram się o przenoszenie moich doświadczeń kompozytorskich na teren sceniczny, lubię też eksperymentować - sztuka +Multi+ pisana i grana jest w pięciu językach jednocześnie" - pisał o sobie w książce programowej festiwalu Warszawska Jesień w 1999 r.
Artysta za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki (1971, 1972, 1980, 2001), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1972), Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1977) i Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2008).
Sam Schaeffer mawiał o sobie: "Wbrew temu, co się o mnie sądzi, nie mam intencji elitarnych. I żałuję, że tak mało eksperymentuję, choć oczywiście zdarzało mi się napisać stuminutowy utwór na skrzypce solo".
Urodziny kompozytora świętowano już w tym roku podczas październikowego festiwalu muzyki improwizowanej Ad Libitum. Tegoroczną edycję imprezy otworzyło wykonanie kompozycji Schaeffera pt. "Media".
Podczas piątkowego widowiska, które odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich wystąpią: Włodek Pawlik, wokalista Jorgos Skolias, akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon i perkusiści: Bronek Duży, Urszula Berezińska-Pniak, Piotr Pniak oraz grupa The White Kites. W spektaklu udział wezmą także aktorzy: Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza i Sean Palmer oraz tancerz Witek Jurewicz. Spektakl wyreżyseruje Maciej Sobociński.
Jak zapowiadają organizatorzy, impreza jest "interaktywną i audiowizualną przestrzenią teatralną, taneczną i muzyczną, która pulsuje dramaturgicznym i muzycznym rytmem, za każdym razem ukazując dzieło mistrza w różnych kontekstach". "To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, a przede wszystkim hołd dla sztuki. Poprzez twórczą wymianę energii, najśmielsze kombinacje i połączenia chcemy odczytywać i odkrywać dzieło Schaeffera na wielu różnych płaszczyznach" - przekonuje Sobociński.
W ramach tegorocznej Ery Schaeffera odbyło się także spotkanie z profesorem Richardem Demarco, współtwórcą Traverse Theatre i promotorem sztuki. Podczas spotkania ze studentami Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Demarco wspominał swoje spotkania z polskimi artystami.
"Nie obchodzi mnie czy ktoś jest dramaturgiem, kompozytorem czy poetą. W Polsce byli ludzie, którzy byli tym wszystkim jednocześnie" - mówił, opowiadając o nieznanych wówczas Bogusławie Schaefferze, Tadeuszu Kantorze i Józefie Szajnie. (PAP)
pj/ par/