Tomiki wierszy Louise Glück, ubiegłorocznej noblistki, której twórczość nie była do tej pory publikowana w języku polskim oraz Andreja Chadanowicza, jednego z najwybitniejszych twórców białoruskich trafią w ręce czytelników podczas tegorocznego Festiwalu Miłosza w Krakowie.
Festiwal odbędzie się w Krakowie między 9 a 11 lipca. Jego hasło przewodnie "Nieobjęta ziemia" ma być punktem wyjścia do rozmów o trudnościach w opanowywaniu Ziemi i przemieszczaniu się po niej, zarówno w rozumieniu dosłownym, jak i symbolicznym. Jest to też nawiązanie do pierwszej wydanej po otrzymaniu Nobla książki Czesława Miłosza "Nieobjęta ziemia".
Gośćmi zagranicznymi tegorocznego festiwalu będą: laureatka Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta z 2019 roku Aga Miszol, nagrodzona prestiżową kanadyjską Griffin Poetry Prize Alice Oswald, pochodzący z Trynidadu poeta, pisarz, muzyk, wykładowca akademicki Antony Joseph, jeden z najwybitniejszych poetów słowackich Ivan Strpka i amerykański poeta, eseista i wykładowca Peter Gizzi.
Miłośnicy poezji będą mogli się z nimi spotkać online, a z Ivanem Strpką na żywo. Centrum festiwalowych wydarzeń będzie Pałac Potockich przy Rynku Głównym - nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta.
Tym razem dzięki współpracy Festiwalu Miłosza z Wydawnictwem a5 ukaże się pierwsza książka poetycka Louise Glück przełożona na język polski – "Ararat". Krystyna Dąbrowska, tłumaczka tomu, podkreśla, że "Glück tworzy cykle poetyckie, w których pojedyncze wiersze dopełniają się jak kamyki w mozaice". Akademia Szwedzka nagrodziła poetkę za "niemożliwy do pomylenia poetycki głos, którego surowe piękno przekształca indywidualną egzystencję w uniwersalne doświadczenie".
Drugim tomem, który będzie miał swoją premierę na Festiwalu Miłosza są "Zabawy fantomowe" Andreja Chadanowicza. W tomie opublikowanym we współpracy z Wydawnictwem Pogranicze w tłumaczeniu Adama Pomorskiego znalazło się 70 utworów z różnych okresów twórczości poety.
Podczas Festiwalu Miłosza – 10 lipca - wręczona zostanie Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla najlepszych książek poetyckich roku 2019 oraz 2020. Galę będzie można obejrzeć na kanałach Wirtualnej Polski i na Play Kraków.
Organizatorami Festiwalu Miłosza są Miasto Kraków, KBF i Fundacja Miasto Literatury. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.(PAP)
wos/ dki/