Witold Lutosławski World Days to nowa inicjatywa upamiętniająca polskiego kompozytora i patrona Narodowego Forum Muzyki - Witolda Lutosławskiego. Pierwsza odsłona wydarzenia rozpocznie się w piątek i potrwa do 3 lutego. W 2023 roku przypada 110. rocznica urodzin artysty.
Narodowe Forum Muzyki, które jest organizatorem wydarzenia poinformowało, że w ramach międzynarodowego projektu, który realizowany będzie co trzy lata między rocznicami urodzin i śmierci artysty, odbywać będą się koncerty, podczas których wykonywane będą rozmaite dzieła mistrza.
Jak wyjaśniono, idea projektu zakłada przede wszystkim promowanie twórczości Witolda Lutosławskiego. Propagatorami spuścizny kompozytora od lat są współcześnie działający wielcy artyści – m.in. Sir Simon Rattle czy Anne-Sophie Mutter. „Witold Lutosławski World Days ma na celu jeszcze szersze rozpowszechnienie twórczości mistrza” – podkreśla NFM.
W ramach najbliższej odsłony wydarzenia odbędą się cztery koncerty, podczas których na scenie pojawią się m.in. zwycięzca VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – Garrick Ohlsson i australijski skrzypek oraz dyrygent, dyrektor artystyczny Australijskiej Orkiestry Kameralnej – Richard Tognetti.
Wśród wykonawców nie zabraknie również muzyków należących do zespołów Narodowego Forum Muzyki – NFM Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją maestra Giancarla Guerrero, NFM Orkiestry Leopoldinum, Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet, a także chórów: Chóru Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM. „Spośród katalogu dzieł Lutosławskiego, w ramach projektu zabrzmią m.in. powstała na zamówienie Chicago Symphony Orchestra słynna +III Symfonia, Partita+, nawiązująca do przedklasycznej osiemnastowiecznej tradycji muzyki instrumentalnej, czy +Livre pour orchestre+, w którym artysta sięgnął po aleatoryzm kontrolowany” – zapowiada instytucja.
Twórczość Witolda Lutosławskiego to – jak wskazano - nie tylko symfonie czy koncerty instrumentalne, ale i dzieła przeznaczone dla najmłodszych. Piosenki dla dzieci jego pióra powstały w głównej mierze w okresie dziesięciolecia powojennego. Wybrane z nich zabrzmią podczas jednego z koncertów w wykonaniu Chóru Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM pod dyrekcją Małgorzaty Podzielny. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ dki/