Kultura i sztuka po 1989 roku

29.05.2018 aktualizacja 30.05.2018

Wizyta wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego w Rydze

Podpisanie umowy w Rydze. Fot.: Oskars Upenieks, źródło: MKiDN Podpisanie umowy w Rydze. Fot.: Oskars Upenieks, źródło: MKiDN

Podpisanie umowy międzyrządowej pomiędzy Finlandią, Łotwą, Norwegią, Polską, Rosją oraz Szwecją w sprawie ustanowienia Sekretariatu Partnerstwa do spraw Kultury Wymiaru Północnego było celem wizyty wiceministra kultury Pawła Lewandowskiego w stolicy Łotwy - Rydze.

Wymiar Północny, uruchomiony w 1999 r. jest polityczną platformą współpracy pomiędzy Unią Europejską, jej państwami członkowskimi oraz krajami partnerskimi: Islandią, Norwegią i Rosją. "Jednym z czterech partnerstw Wymiaru Północnego jest Partnerstwo ds. Kultury Wymiaru Północnego (NDPC), które – obok Rady Państw Morza Bałtyckiego i Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego – jest najważniejszą platformą współpracy kulturalnej w regionie Morza Bałtyckiego, w działania której bardzo aktywnie zaangażowana jest Polska" - podało MKiDN.

"Mam nadzieję, że utworzenie Sekretariatu będzie ważnym krokiem w kierunku usprawnienia potencjału branż kulturalnych i kreatywnych Regionu Morza Bałtyckiego" – powiedział wiceminister kultury Paweł Lewandowski podczas poniedziałkowej ceremonii podpisania umowy. 

Dodał, że ustanowienie Partnerstwa Wymiaru Północnego w Sekretariacie Kultury w Rydze i nadchodzącej prezydencji Łotwy w Radzie Państw Morza Bałtyckiego "powinno być okazją do ścisłej współpracy kulturalnej Regionu Morza Bałtyckiego". "Polska ceni współpracę między różnymi formatami regionalnymi, które obejmują na przykład NDPC, RPMB i strategię UE dla regionu Morza Bałtyckiego" – podkreślił Lewandowski. 

Umowa ws. ustanowienia Sekretariatu Partnerstwa do spraw Kultury Wymiaru Północnego została zawarta między Rządem Republiki Finlandii, Rządem Republiki Łotewskiej, Rządem Królestwa Norwegii, Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Federacji Rosyjskiej oraz Rządem Królestwa Szwecji w sprawie ustanowienia Sekretariatu Partnerstwa do spraw Kultury Wymiaru Północnego

Celem Partnerstwa ds. Kultury Wymiaru Północnego jest zapewnienie wspólnej promocji kultury, wymiany wiedzy i doświadczeń, w szczególności w zakresie sektorów kultury i kreatywnych, stanowiąc uzupełnienie już istniejących narodowych i międzynarodowych instytucji w tym obszarze.

Wymiar Północny ma na celu rozwój dialogu i współpracy regionalnej oraz wzmocnienie stabilności i wspomaganie integracji ekonomicznej, konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju w Europie Północnej. Wśród priorytetów WP znajduje się współpraca ekonomiczna, wolność, bezpieczeństwo i sprawiedliwość, bezpieczeństwo zewnętrzne – obrona cywilna, badania, edukacja i kultura, środowisko, bezpieczeństwo nuklearne i zasoby naturalne oraz dobrobyt społeczny i opieka zdrowotna. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/aszw/ 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL