Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu zapadnie decyzja, czy Kraków uzyska tytuł Miasta Literatury UNESCO. Jak poinformowała w czwartek zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka wniosek Krakowa w tej sprawie uzyskał pozytywne opinie ekspertów, ale nie ustalono terminu ogłoszenia Krakowa Miastem Literatury UNESCO. „Otrzymałam natomiast zapewnienie, że decyzje w tej sprawie zapadną w przyszłym tygodniu” – poinformowała Sroka.
Środowiska literackie Krakowa od 2010 roku starają się, aby stolica Małopolski stała się Miastem Literatury UNESCO. Proces ten koordynuje Krakowskie Biuro Festiwalowe. Formalny wniosek został złożony pod koniec 2011 r.
Zgodnie z wymogami UNESCO miasta zabiegające o tytuł powinny mieć tradycje literackie i wydawnicze, programy wsparcia dla pisarzy, poetów i tłumaczy, prężnie działającą sieć bibliotek oraz organizować festiwale, angażujące ludzi w życie literackie i promujące czytelnictwo.
UNESCO na pewien czas wstrzymało przyznawanie tytułu Miasta Literatury. Jeśli starania Krakowa się powiodą będzie pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej i drugim po Reykjaviku nieanglojęzycznym, które uzyska tytuł. Obecnie mają go: Edynburg (Wielka Brytania), Melbourne (Australia), Iowa City (miasto na wschodzie stanu Iowa w USA), Dublin (Irlandia), Reykjavik (Islandia) i Norwich (Wielka Brytania).
W przyszłym tygodniu w Krakowie rozpoczynają się dwa duże wydarzenia literackie: Festiwal Conrada i 17. Targi Książki.
Od 2011 r. Kraków należy do Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźców (ICORN), pomagającej literatom, którzy z powodu prześladowań nie mogą swobodnie żyć i tworzyć we własnym kraju. W maju tego roku ICORN wraz z Komisją ds. Więzionych Pisarzy PEN International (PEN International WiPC) zorganizowała w Krakowie konferencję "Writing Freedom" poświęconą wolności słowa.
Od ponad roku, wspólnie z portalem Bookeriada.pl, KBF organizuje akcję "Drugie Życie Książki", czyli cykliczne, bezpłatne wymiany książek. W lipcu powstał multimedialny i interaktywny portal miastoliteratury.pl prezentujący literacką historię miasta, a od jesieni 2012 r. działa inny literacki portal - readingmalopolska. Oferuje on m.in. prezentacje małopolskich miejscowości, z którymi związani byli literaci. Portal ma również zakładki tematyczne poświęcone np. literaturze kryminalnej, żydowskiej czy reportażowi.
Przyznanie tytułu Miasta Literatury UNESCO ma wymiar nie tylko prestiżowy. Umożliwia współpracę w międzynarodowej sieci miast i sięganie po środki finansowe UE m.in. na rozwój czytelnictwa. Tytuł ten nie wiąże się dla miasta z ponoszeniem jakichkolwiek opłat.(PAP)
wos/