Holokaust

18.04.2018

Włochy: koncert w 75. rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie

"Gram szczęścia" - to tytuł koncertu zorganizowanego w Instytucie Polskim w Rzymie, którym w środę zainaugurowano obchody 75. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie. Włoscy artyści przedstawili muzykę i pieśni Żydów ze świata.

Przed włoską i polską publicznością, zgromadzoną w Instytucie nad Tybrem, wystąpili: śpiewak i gitarzysta Riccardo Manzi, grający na klarnecie i saksofonie Luca Velotti oraz akordeonista Alessandro D'Alessandro. Przedstawili oni muzykę klezmerską i pieśni w jidysz, między innymi powstałe w getcie w Łodzi.

Koncert poprzedziło spotkanie z dziennikarzem Dawidem Wildsteinem, autorem projektu "Warszawa, Miasto Dwóch Powstań". Mówił on o polsko-żydowskim doświadczeniu historii i dwóch powstaniach w Warszawie. Zwrócił uwagę na to, że w powstaniu w getcie walczyli przedstawiciele wielu różnych żydowskich organizacji, co odzwierciedlało obraz Polski w tamtych latach. "Niektórzy uczestniczyli w powstaniu w getcie, walczyli potem w powstaniu warszawskim" - dodał.

Rzymskie obchody 75. rocznicy powstania w warszawskim getcie potrwają do piątku. Tego dnia w ambasadzie RP we Włoszech odbędzie się specjalna uroczystość, zorganizowana przez polską placówkę dyplomatyczną wraz ze związkiem włoskich wspólnot żydowskich.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL