Wręczono Mosty Dialogu 2013, nagrody za promowanie wielokulturowości woj. opolskiego. Laureatami wyróżnień specjalnych – Złotych Mostów - zostali emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol oraz były premier Nadrenii-Palatynatu Kurt Beck. Gala wręczenia nagród w plebiscycie, którego organizatorem jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, wspierany przez samorząd woj. opolskiego i konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu, odbyła się w poniedziałek w domu pielgrzyma na Górze Św. Anny.
Prezes Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, poseł Ryszard Galla podkreślił, że taki plebiscyt jak Mosty Dialogu jest potrzebny na mapie wydarzeń kulturalnych i społecznych woj. opolskiego, by doceniać działania dotyczące polsko-niemieckiego dialogu. Bo choć – tłumaczył – trwa on od lat, to ciągle na nowo bywa zabliźnianiem starych ran.
„Wiem, że nie zawsze wszystkim podobało się to, co robię. Raz to było za polskie, raz za niemieckie, raz za obojętne. Na pewno jednak zawsze chciałem tylko dobra” - mówił na gali uhonorowany specjalną, złotą statuetką abp. Nossol. Wspominał, że był taki czas, gdy podejmowane przez niego kroki na rzecz polsko-niemieckiego pojednania wywoływały nieprzychylne reakcje, w postaci np. napisów „Nossol do Berlina raus” na murach kurii a nawet kościoła w jego rodzinnej miejscowości.
„To było paskudne, ale postanowiłem przeczekać i wykazać się w ten sposób postawą dialogu” – mówił arcybiskup. - „Wpadłem jednak na pomysł, by jeden z pracowników kurii kupił taki sam spray i dopisał do napisu: +po niemieckie lekarstwa dla polskich szpitali+. Poskutkowało – napis już się nie pojawił” - wspominał.
Drugim uhonorowanym Złotym Mostem Dialogu 2013 był były przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec, w latach 1994-2013 premier niemieckiego landu Nadrenia-Palatynat Kurt Beck - jak to określono – „ojciec” współpracy Opolszczyzny i Nadrenii-Palatynatu.
Podczas gali wręczono też Mosty Dialogu 2013 w kategoriach: ludzie, instytucje oraz organizacje pozarządowe. Wśród instytucji statuetką nagrodzono Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu. Dyrektor placówki dr Violetta Rezler-Wasielewska dziękując za laur powiedziała, że pracą na rzecz porozumienia, którą wykonuje na co dzień muzeum, jest przetwarzanie i pokazywanie skomplikowanej historii regionu opolskiego.
Nagroda dla organizacji pozarządowej przypadła Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych, a w kategorii ludzie wyróżniono wieloletniego działacza mniejszości niemieckiej, pasjonata lokalnej historii i samorządowca, działającego na rzecz pojednania polsko-niemieckiego Bernarda Kusa. Najbardziej spektakularnym przejawem jego działań było zorganizowanie w 1999 r.– w 60. rocznicę bitwy pod Mokrą – spotkania jej uczestników, weteranów żołnierzy Wojska Polskiego i Wehrmachtu.
Kus opowiadał w poniedziałek, że to spotkanie było dla niego bardzo istotne - zwłaszcza fakt, że jego uczestnicy podali sobie ręce w geście pojednania, a w miejscu bitwy zbudowano kościół pojednania polsko-niemieckiego.
Gala plebiscytu Mosty Dialogu odbyła się po raz drugi. Laureatami poprzedniej edycji plebiscytu byli były kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz zmarły niedawno b. premier Tadeusz Mazowiecki. Pamięć Mazowieckiego uczczono minutą ciszy. (PAP)
kat/ bos/ ura/