Kultura i sztuka po 1989 roku

28.06.2018

W Podkarpackiem wręczono nagrody zarządu województwa ludziom kultury

Nagrody zarządu województwa dla osób wyróżniających się działalnością w sferze kultury wręczono w czwartek w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Nagrody przyznano po raz 20.

Nagrody zostały przyznane za całokształt działalności oraz za szczególne osiągnięcia w twórczości artystycznej, upowszechnianiu oraz ochronie kultury w roku 2018. Otrzymali je indywidualni twórcy, działacze, a także zespoły. Przyznano 12 nagród indywidualnych oraz siedem nagród zbiorowych.

Wśród osób, które otrzymały nagrody indywidualne za całokształt działalności znaleźli się m.in. aktorka Jolanta Nord, artysta plastyk Włodzimierz Piętal, muzealnik Bogdan Kaczmar czy choreograf i kierownik artystyczny „Resovia Saltans” Romuald Kalinowski.

Nagrody indywidualne za szczególne osiągnięcia otrzymali m.in. muzyk, aranżer, dyrygent orkiestry dętej OSP w Husowie oraz kierownik artystyczny i założyciel Chóru i Orkiestry Kameralnej Nicolaus w Kraczkowej Zdzisław Magoń.

Nagrody zbiorowe za szczególne osiągnięcia przyznane zostały m.in. Zespołowi Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli z Rzeszowa. Zespół ten od siedmiu lat prezentuje pieśni średniowieczne (śpiew białym głosem) a`capella lub z towarzyszeniem instrumentów epokowych.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, zwracając się do wszystkich nagrodzonych podziękował im za trud i pracę, aby „nasza kultura, nasze dziedzictwo było eksponowane”.

Obecna na uroczystości wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz podkreśliła z kolei, że bez talentu, pasji i konsekwencji osób, które zostały nagrodzone „świat byłby na pewno gorszy”.

Członek zarządu województwa odpowiadający za służbę zdrowia Stanisław Kruczek zauważył, że „te piękne rzeczy”, które tworzą osoby nagrodzone „na pewno przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia”.

W czasie uroczystości wręczone zostały też, przyznane przez ministra kultury brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Otrzymali je długoletni tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”: Maria Orłowska i Janusz Wołoszczak. Medal otrzymał również związek Literatów Polskich oddział w Rzeszowie, który obchodzi jubileusz 50–lecia. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL