Projekt wielofunkcyjnego budynku autorstwa studentów Politechniki Wrocławskiej, który mógłby powstać na terenie berlińskiego lotniska Tegel, zdobył główna nagrodę w międzynarodowym konkursie dla młodych architektów im. Karla Schinkla.
W tym roku zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie obiektów, które mogłyby powstać na terenie berlińskiego lotniska Tegel. Port lotniczy zostanie zamknięty w 2014 r. W przyszłości ma tam powstać park badawczo-przemysłowy.
Jak poinformowało biuro prasowe Politechniki Wrocławskiej, główną nagrodę zdobył projekt „Arbeitswelt = Lebenswelt” autorstwa Dagmary Sietko-Sierkiewicz oraz Davida Weclawowicza.
Studenci przedstawili projekt budynku wielofunkcyjnego. Składa się on z hali produkcyjnej, która po godzinach pracy może służyć jako miejsce spędzania wolnego czasu. Z halą powiązane są wieże mieszkalno-usługowe w kształcie odwróconej litery L.
„Nad halą produkcyjną studenci zaproponowali wielofunkcyjną przestrzeń dla mieszkańców, która zakłada miejsce opieki nad dziećmi, ateliers, shared office. Poziom ten przewiduje dostęp na dach zielony przeznaczony w większej części na tzw. farmy miejskie” - podało biuro prasowe uczelni.
Jak powiedziała w rozmowie z PAP Dagmara Sietko-Sierkiewicz, nie wiadomo jeszcze czy zwycięski projekt doczeka się realizacji. „Zostaliśmy zaproszeniu na rozmowy do Berlina w tej sprawie” - powiedziała Sietko-Sierkiewicz.
Konkurs im. Karla Friedricha Schinkla, niemieckiego architekta, urbanisty, projektanta i malarza, organizowany jest od 1855 r. Dziś organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Architektów i Inżynierów w Berlinie.(PAP)
pdo/ ls/