Wrocławskie Targi Dobrych Książek zostaną od tego roku połączone w jedno wydarzenie z Targami Książki dla Dzieci i Młodzieży Dobre Strony, które do tej pory odbywały się na przełomie maja i czerwca. Impreza odbędzie się w dniach 5 - 8 grudnia w Hali Stulecia.
Wrocławskie Targi Dobrych Książek odbywają się co roku na początku grudnia, a wiosną, na przełomie maja i czerwca, organizowana była ich mniejsza edycja - Dobre Strony, dedykowana literaturze dziecięcej.
„Podjęliśmy decyzję o połączeniu obu tych wydarzeń, ponieważ uważamy, że wszystkie wydawnictwa w tej chwili wydają książki dla dzieci i dla dorosłych i był to trochę sztuczny i chyba niepotrzebny podział” – mówiła w środę podczas konferencji prasowej Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek.
Podczas grudniowych targów zostaną wręczone we Wrocławiu dwie nagrody dla wydawców: Nagroda Edytorska Pióro Fredry i Nagroda Edytorska Dobre Strony.
Jak dodała Morawiecka, od tej edycji oba wyróżnienia będą nagrodą finansową dla wydawców. „Do tej pory w konkursie Pióro Fredry przyznawana była jedynie statuetka. Laureaci obu nagród otrzymają teraz nagrodę w wysokości 20 tys. zł, ufundowaną przez KGHM Polska Miedź S.A., którą będą musieli przeznaczyć na wydanie kolejnej książki” – zaznaczyła.
Zwycięzców poznamy podczas Wrocławskich Targów Dobrych Książek, które odbędą się w tym roku w dniach od 5 do 8 grudnia, na uroczystej gali.
„Aby podkreślić aspekt edytorski obu nagród, powołamy nowe jury składające się z wybitnych fachowców, specjalistów od edytorstwa i sztuk pięknych” – dodała Morawiecka.
Przyjmowanie zgłoszeń do Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Dobre Strony potrwa do 31 października. Organizatorem Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Wrocławski Dom Literatury.
Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin poinformował, że w czasie, w którym do tej pory odbywały się Targi Dobre Strony, WDL zaangażuje się w inne wydarzenia miejskie. 2 czerwca wspólnie z Wrocławskim Teatrem Lalek będzie współorganizował „Dzień Dziecka w Ogrodzie Staromiejskim”. „Z tej okazji bajki i wiersze przeczytają dla dzieci prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, prof. Jan Miodek, Natalia Lubrano oraz Agnieszka Wolny-Hamkało. Otwarta zostanie także plenerowa księgarnia i strefa warsztatów dla dzieci” – zapowiedział dyrektor.
Wcześniej, 18 maja podczas Dnia Odry, który odbędzie się na bulwarze Xawerego Dunikowskiego dzieci będą mogły również wziąć udział w warsztatach literackich czy posłuchać bajek. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/