Współistnienie będzie hasłem tegorocznej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur, a głównym jego bohaterem współczesne miasto. Wydarzenie odbędzie się we wrześniu, ale jego organizatorzy ujawnili już pierwsze szczegóły programu imprezy.
"Poprzez działania artystyczne, te współbrzmiące i te pozostające w kontraście, przyjrzymy się technikom współistnienia i konfliktom. Zastanowimy się, czy umiemy świadomie dostrzec i akceptować inność często zniekształconą przez stereotypy, porozmawiamy o możliwości dialogu pomimo różnic pokoleniowych, odmiennych poglądów, innego spojrzenia na sztukę" – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.
Podobnie jak w roku ubiegłym za programu imprezy, odpowiada troje kuratorów.
Marcin Tercjak, kurator muzyczny festiwalu, zapowiedział, że do Łodzi ma przyjechać piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów Keren Ann, a jej koncert zaplanowano w Filharmonii Łódzkiej. Będzie to jej pierwszy występ w naszym kraju.
"W ciągłej muzycznej podróży między Paryżem, Nowym Jorkiem i Tel-Aviwem Keren zdążyła mocno zaznaczyć swoją obecność na francuskiej scenie muzycznej, zarówno, jako wokalistka, jak i kompozytorka oraz autorka tekstów. Po jej piosenki sięgali Iggy Pop, Emanuelle Seigner i David Byrne. Polska publiczność usłyszy ją w utworach z najnowszej płyty, ale też z muzykami Quatuor Debussy w projekcie łączącym śpiew, muzykę gitarową z klasycznym brzmieniem kwartetu smyczkowego" – mówi.
W programie festiwalu znalazł się również m.in. koncert zespołu Kamp! oraz jego gości, takich jak Izabela Trojanowska, Piotr Zioła oraz Kev Fox. Jak mówi Tercjak nie zabraknie też innych wydarzeń muzycznych, jak choćby koncerty Charlotte Brandi i Daniela Spaleniaka.
Rzeczniczka prasowa festiwalu Joanna Karpińska zwraca uwagę, że wszystkich kart nie odkrywają na razie Joanna Szumacher i Katarzyna Stańczak – kuratorki sekcji sztuk wizualnych festiwalu. Wiadomo jednak, że ich zaproszenie przyjęła Julita Wójcik, która stworzy autorską instalację w przestrzeni miejskiej.
Sporo ma dziać się w sekcji teatralnej, której kuratorką jest Agata Duda-Gracz. Będą to zarówno premiery, jak monodram Magdaleny Kumorek, a także spektakl Mariusza Zaniewskiego, ale też głośne już tytuły, jak "Macbettu" Teatro Sardegna i Compagnia Teatro Persona z Sardynii, "Ambona ludu" Wojciecha Kuczoka wyreżyserowana przez Piotra Kruszczyńskiego w poznańskim Teatrze Nowym oraz "Spólnota" Teatru Układ Formalny.
"To na razie wybrane pozycje, szczegółowy program zostanie ogłoszony pod koniec czerwca, a sam festiwal odbędzie się już po wakacjach, od 6 do 14 września" - wyjaśnia Kurpińska.
Tradycyjnie już część festiwalu stanowić będą wydarzenia edukacyjne – lekcje, cykle spotkań i spacerów, zajęcia oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, dotyczące wielokulturowości Łodzi.
Impreza zagości m.in. w Teatrze im. Stefana Jaracza, Klubie Wytwórnia, Fabryce Sztuki, Teatrze Muzycznym, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją stworzonego przez Witolda Knychalskiego w 2002 r. Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Odwołuje się do wielokulturowych korzeni miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Ideą festiwalu jest budowanie nowoczesnej miejskiej tożsamości wokół wartości takich jak różnorodność, tolerancja i zrozumienie bez uprzedzeń. Narzędziem do realizacji tego zadania jest sztuka.
Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, realizujące program opracowany przez kuratorów. Na budżet tegorocznej edycji składa się dofinansowanie ze strony Urzędu Miasta Łodzi w wysokości 1,2 mln zł, dotacja 400 tys. zł pozyskana w ramach programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego, a także wsparcie sponsorów i partnerów. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ wj/