Kultura i sztuka po 1989 roku

09.11.2016

Wydarzenia towarzyszące gali Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu

Ponad 40 filmów, które otrzymały nominacje do Europejskich Nagród Filmowych, zostanie pokazanych we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty w tygodniu poprzedzającym galę wręczenia tych nagród. Gala odbędzie się 10 grudnia w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W związku z organizacją tegorocznej gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu, od połowy września w Kinie Nowe Horyzonty trwa przegląd wszystkich filmów, które zdobył tę nagrodę od 1989 r. „Przegląd zakończy się 30 grudnia, do pokazania zostało jeszcze 15 tytułów” - powiedziała w środę podczas konferencji prasowej Agata Burdzy ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Z kolei w tygodniu poprzedzającym wręczenie nagród widzowie będą mogli obejrzeć ponad 40 filmów nominowanych w główny kategoriach Europejskich Nagród Filmowych. Na części z projekcji mają pojawić się twórcy nominowanych filmów. Z pewnością 9 grudnia, dzień przed galą wręczenia nagród, w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się spotkanie z francuskim scenarzystą filmowym Jeanem-Claudem Carrierem, który we Wrocławiu odbierze Europejską Nagrodę Filmową za całokształt twórczości.

„Z kolei 11 grudnia pokażemy film, który otrzyma w tym roku Europejską Nagrodę Filmową. Mamy nadzieje, że na tym sensie pojawią się również twórcy tego obrazu” - powiedziała Burdzy.

O Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Europejski Film powalczy pięć obrazów. To: "Elle", francusko-niemiecka produkcja w reż. Paula Verhoevena; "Ja, Daniel Blake" Brytyjczyka Kena Loacha; "Julieta" Hiszpana Pedro Almodovara; "Pokój" irlandzkiego reżysera Lenn'ego Abrahamsona oraz "Toni Erdmann" Niemki Maren Ade.

W kategorii Europejski Film Dokumentalny nominowano sześć produkcji. Jest wśród nich dokument Piotra Stasika "21xNowy Jork". Polskim akcentem jest również nominacja w kategoria Europejski Scenarzysta - dla Tomasza Wasilewskiego za scenariusz do filmu "Zjednoczone stany miłości".

Nagrodę honorową Europejskiej Akademii Filmowej w tym roku odbierze irlandzki aktor Pierce Brosnan. Z kolei za całokształt twórczości zostanie uhonorowany francuski scenarzysta filmowy Jean-Claude Carriere.

Europejskie Nagrody Filmowe są najważniejszym wyróżnieniem na starym kontynencie, odpowiednikiem amerykańskich Oscarów. Ceremonie, w czasie których wręczane są prestiżowe wyróżnienia, odbywają się w lata nieparzyste w Berlinie, a w parzyste w innych europejskich miastach. 29. ceremonia wręczenia tych nagród odbędzie się 10 grudnia we Wrocławiu - mieście, które w tym roku pełni tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.(PAP)

pdo/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL