W geście solidarności z walczącymi o wolność Białorusinami w Instytucie Grotowskiego odbędzie się w niedzielę projekcja filmu dokumentalnego „Wydali broń i amunicję…”, czytanie performatywne dramatu „Skrzywdzeni. Białoruś” oraz dyskusja „Zburzyć mury. Sztuka i reżim”.
Wydarzenie „Solidarni z Białorusią” poświęcone będzie aktualnej sytuacji politycznej za wschodnią granicą Polski - poinformowała PAP rzeczniczka Instytutu Grotowskiego Katarzyna Spychała. Wstęp na wydarzenie, które odbędzie się w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia jest wolny, obowiązuje jednak rezerwacja miejsc.
Jak wyjaśniła rzeczniczka, protesty przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki, trwające od sierpnia na Białorusi, są tematem dwóch dzieł – filmowego i teatralnego – stworzonych przez opozycjonistę Igora Diemienkowa i dramaturga Andrieja Kuriejczyka.
„Film +Wydali broń i amunicję…+ w reżyserii Igora Diemienkowa dokumentuje pierwsze dni protestów na Białorusi widziane oczami przedstawicieli struktur siłowych, którzy uznali za słuszne zrezygnować ze służby. Dramat +Skrzywdzeni. Białoruś+ to niemal dokumentalny zapis +białoruskiego Sierpnia+. Bohaterami tekstu Andrieja Kuriejczyka są opozycjoniści: mińska elegantka i kibic klubu BATE Borysów, oraz Swietłana Cichanouska i Alaksander Łukaszenka. Dramat czytany jest obecnie w 50 teatrach w 13 krajach na całym świecie” – powiedziała Spychała.
Czytanie performatywne tekstu w przekładzie Jakuba Adamowicza wyreżyseruje Krzysztof Kopka. Na scenie publiczność usłyszy aktorów Teatru ZAR, Jacka Zawadzkiego oraz artystów realizujących projekt „Teatr na faktach”, w ramach którego odbędzie się wydarzenie.
Wieczór zakończy dyskusja „Zburzyć mury. Sztuka i reżim” z udziałem prof. Nikołaja Iwanowa, historyka z Uniwersytetu Opolskiego i autora nagradzanej książki „Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. Operacja polska 1937–1938”, a także twórców czytania i publiczności. Moderatorem spotkania będzie Henryk Mazurkiewicz, krytyk teatralny urodzony na Białorusi, na stałe mieszkający we Wrocławiu. (PAP)
autorka: Agata Tomczyńska
ato/ mok/