Kultura i sztuka po 1989 roku

29.11.2018

Wydawnictwo Karakter nagrodzone „Piórem Fredry”

Małgorzata Szczurek (P) odebrała, z rąk profesora Marcina Cieńskiego (L) z Uniwersytetu Wrocławskiego, nagrodę dla Wydawnictwa Karakter za książkę „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich”. Fot. PAP/M. Kulczyński Małgorzata Szczurek (P) odebrała, z rąk profesora Marcina Cieńskiego (L) z Uniwersytetu Wrocławskiego, nagrodę dla Wydawnictwa Karakter za książkę „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich”. Fot. PAP/M. Kulczyński

Wydawnictwo Karakter zostało uhonorowane główną nagrodą w konkursie „Pióro Fredry” na Najlepszą Książkę Roku - za książkę „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” autorstwa Piotra Sommera. Nagrodę wręczono w czwartek wieczorem podczas gali 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku "Pióro Fredry" towarzyszy wrocławskim targom od pierwszej edycji, a jego głównym celem jest uhonorowanie wydawców książek opublikowanych w mijającym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny zgłoszonych książek. "Pióro Fredry" to jeden z pierwszych w kraju konkursów edytorskich.

W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział 53 wydawnictwa, które zgłosiły 145 tytułów. Jury do finału zakwalifikowało pięć książek: "Mały książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego Wydawnictwa Znak Emotikon; "O krok od nich. Przekład poetów amerykańskich" Piotra Sommera, wydaną przez Wydawnictwo Karakter; "Tuż obok" Wojciecha Nowickiego, wydaną przez Wydawnictwo Czarne i Muzeum Etnograficzne w Krakowie; "Zwierzyniec. Okazy wybrane" - tekst Maciej Byliniak, opracowanie graficzne Ewa Stiasny - wydaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie i Wydawnictwo Dwie Siostry oraz "Oto sztuka polskiego plakatu" – tekst i wybór ilustracji Dorota Folga-Januszewska, koncepcja artystyczna i projekt graficzny Lech Majewski - wydaną przez Wydawnictwo Bosz.

Książkę Piotra Sommera z opracowaniem graficznym Przemysława Dębowskiego doceniono za "umożliwienie czytelnikowi lektury wybitnych przekładów poezji amerykańskiej, lektury, podczas której szata edytorska podkreśla i współprowadzi poetycką wrażliwość autora".

Podczas rozpoczętych w czwartek 27. Wrocławskich Targów Dobrych Książek swoje oferty wydawnicze prezentuje w Hali Stulecia ponad 160 wystawców. Odbędzie się także ponad 100 spotkań z autorami oraz warsztaty i wystawy. Gośćmi honorowymi będą pisarze z Węgier. Targi potrwają do 2 grudnia.(PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL