Alicja Pietruczuk i Źmicier Kościn z Radia Białystok, autorzy „Przebudzenia”, oraz Ewa Szkurłat z Polskiego Radia Kraków, autorka słuchowiska dokumentalnego „Serce na dwóch szerokościach” zdobyli główne nagrody w Konkursie Artystycznych Form Radiowych „Grand PiK 2021”.
Organizatorem konkursu "Grand PiK" po raz 13. było Polskie Radio Pomorza i Kujaw - Radio PiK.
Pietruczuk i Kościn otrzymali nagrodę ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego za "wyraziste przedstawienie tęsknoty do wolności Białorusinów przy pomocy dźwiękowych migawek z buntu przeciw autorytarnej władzy oraz prezentacji współczesnych i historycznych białoruskich pieśni patriotycznych".
Szkurłat przyznano Grand PiK 2021, ufundowaną przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, za "ukazanie niezwykłego zjawiska, które wywołała pandemia – dystanse naszego świata przestały być przeszkodą dla ludzi takich jak bohaterka audycji, którzy kierują się miłością bliźniego, potrzebą pozostawania w kontakcie oraz otaczania opieką ludzi ubogich i potrzebujących gdziekolwiek by byli, nawet na odległym kontynencie".
Kościn dziękując za nagrodę przyznał, że "tak naprawdę ta praca nie byłaby możliwa bez setek kolegów dziennikarzy, pracujących w nieludzkich warunkach, dość często celowo ostrzeliwanych przez funkcjonariuszy milicji w Mińsku i w innych miastach na Białorusi".
Podkreślił też zaangażowanie obywateli Białorusi, którzy nagrywali dźwięki, wideo, robili zdjęcia w państwie, które przez jakiś czas było odłączone od internetu. "Dzięki współczesnym technologiom ci ludzie się przebili. Ten sierpień sprawił, że na Białorusi odbyła się rewolucja świadomości. Białorusini się przebudzili. Ta nagroda należy się tysiącom, milionom obywateli Białorusi, którzy i dziś walczą o własną godność i wolność. Żywie Biełaruś!" - mówił.
Utwory oceniało jury w składzie: Andrzej Brzoska (reżyser dźwięku i producent muzyczny, pedagog), Jarosław Jakubowski (poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki) i Henryk Rozen (reżyser teatralny i radiowy, aktor, pedagog).
Ideą konkursu "Grand PiK" jest wykorzystywanie nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła.
W tym roku o nagrody rywalizowała rekordowa liczba 41 prac, zgłoszonych przez autorów z całej Polski. Zgodnie z myślą pomysłodawcy konkursu, zmarłego w 2015 r. wieloletniego dziennikarza i prezesa bydgoskiej rozgłośni Michała Jagodzińskiego, że "utwory mogą różnić się gatunkami, ale musi je łączyć sztuka", wpłynęły różnorodne dzieła – reportaże, słuchowiska.
Konkursowi towarzyszyły czterodniowe warsztaty dziennikarskie. (PAP)
autor: Jerzy Rausz
rau/ pad/