W Moderna galerija w Lublanie w czwartek otwarta zostanie wystawa pt. „Andrzej Wróblewski. Waiting Room”. Na ekspozycji zorganizowanej przez Instytutu Adama Mickiewicza, Moderna galerija i Fundację Andrzeja Wróblewskiego pokazanych zostanie ponad 120 prac zmarłego w 1957 r. artysty.
"15 października w stolicy Słowenii otwarta zostanie wystawa +Andrzej Wróblewski. Waiting Room+. To pierwsza zagraniczna prezentacja, która skupia się na ostatnich latach twórczości artysty" - poinformowano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN).
Jak wyjaśniono, "ekspozycja w Moderna galerija, jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki nowoczesnej w Europie, potrwa do 10 stycznia 2021 r.".
"Na wystawę składa się ponad 120 dzieł Andrzeja Wróblewskiego, malarza, historyka i krytyka sztuki, kluczowej postaci sztuki Europy Środkowej i Wschodniej po 1945 r. Pośród nich dużą grupę stanowią obrazy niewystawiane nigdy wcześniej lub niepokazywane od ponad 60 lat" - czytamy w informacji.
Podkreślono, że zespół kuratorski – Magdalena Ziółkowska i Wojciech Grzybała z Fundacji Andrzeja Wróblewskiego oraz Marko Jenko z Moderna galerjia – "skupił się na ostatnich latach twórczości artysty". "Okres ten symbolicznie rozpoczyna się 10 maja 1954 r., z chwilą narodzin pierworodnego syna, Andrzeja, zaś kończy w dniu niespodziewanej śmierci Wróblewskiego w Tatrach, 23 marca 1957 r." - napisano.
Jak podkreśliła dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza (IAM) Barbara Schabowska, "Andrzej Wróblewski jest jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów XX w.". "Instytut Adama Mickiewicza (IAM) przyczynił się do obecności malarza w międzynarodowym obiegu kulturalnym. 10 lat temu przy wsparciu Instytutu i we współpracy z Fundacją Andrzeja Wróblewskiego odbyła się pierwsza duża wystawa +Andrzej Wróblewski. To the Margin and Back+ w prestiżowym Van Abbenmuseum, Eindhoven. W 2015 r. publiczność miała okazję poznać dorobek artysty na wystawie +Andrzej Wróblewski. Verso / reverso+, w Museo Reina Sofia w Madrycie" - napisała Schabowska, cytowana na stronie MKiDN.
"Teraz w Moderna galerija odbiorcy poznają jego zróżnicowaną twórczość odzwierciedlającą nastrój czasów, w których żył" - dodała.
Jak wyjaśniono, "metaforyczną oś wystawy budują dwie symboliczne figury ludzi przyszpilonych do krzeseł, w oczekiwaniu, zadumie, bezczasie, zdegradowanych, anonimowych i zdezindywidualizowanych". "To +mentalność poczekalni+, jak nazwał ją niemiecki dramaturg Heiner Mueller, charakterystyczna dla doświadczenia komunizmu Europy Środkowo-Wschodniej" - zaznaczono.
"Wystawa porusza się wokół kluczowych tematów: od przypomnienia podróży do Jugosławii z jesieni 1956 r., którą artysta odbył z krytyczką sztuki Barbarą Majewską i dzieł zainspirowanych sztuką tego kraju, poprzez motywy kobieciarza, ukrzesłowionego, matek i córek, po postać protagonisty, bohatera o dwojakiej naturze, zmierzającego poza horyzont w ponadczasowym pojeździe. Czasami jest on szoferem, innym razem – pasażerem" - czytamy na stronie MKiDN.
Przypomniano, że przygotowanie ekspozycji poprzedził trzyletni projekt konserwatorski prowadzony przez Fundację Andrzeja Wróblewskiego i prof. Marzennę Ciechańską z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. "Wykonano wówczas konserwację 70 obiektów na papierze, które stanowią większość wystawionych w Lublanie prac, będących własnością prywatnych kolekcjonerów" - napisano.
Zapowiedziano, że obok obrazów, gwaszy, monotypii, rysunków ołówkiem i tuszem autorstwa Wróblewskiego, na wystawie pojawią się dzieła artystów z byłej Jugosławii.
Ekspozycji towarzyszy publikacja-katalog pod tym samym tytułem, wydana w języku angielskim, z siedmioma esejami krytycznymi, prezentacją archiwaliów, zdjęciami z podróży Wróblewskiego oraz reprodukcjami 200 obrazów artysty. Katalog współwydany i dystrybuowany jest przez prestiżowe niemieckie wydawnictwo Hatje Cantz we współpracy z IAM.
Wystawa "Andrzej Wróblewski. Waiting Room" w Lublanie to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Adama Mickiewicza, Moderna galerija i Fundacji Andrzeja Wróblewskiego. Czynna będzie w Lublanie do 10 stycznia 2021 r.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/