Wystawę prezentującą odkrycia archeologiczne dokonane podczas prac poprzedzających budowę autostrady A4 w okolicach Krakowa można od wtorku oglądać w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Wśród eksponatów są najstarsze wizerunki kobiet znalezione na ziemiach polskich.
Jak poinformował PAP zastępca dyrektora tarnowskiego Muzeum Okręgowego, Andrzej Szpunar, wystawa w zabytkowym tarnowskim ratuszu to pokłosie badań prowadzonych na ogromną skalę w latach 1997–2010 pod Krakowem. Obejmowały one ponad 120 stanowisk archeologicznych, czyli miejsc, gdzie stwierdzono ślady pobytu człowieka, od najstarszych, liczących blisko 15 tys. lat po najmłodsze pochodzące z XIX w. Przebadano łącznie powierzchnię ponad 200 hektarów.
Wśród najciekawszych zabytków są najstarsze przedstawienia kobiet na ziemiach polskich, czyli gliniana figurka i rysunek na glinianym naczyniu. Znaleziska te liczą 5,5 tys. i 4,5 tys. lat.
„Efektem badań są opracowania naukowe, publikacje wyników, a także pierwsze ekspozycje, na których prezentuje się najnowsze, niekiedy rewolucyjne odkrycia. Taka właśnie wystawa pod tytułem +Archeologiczna autostrada+ pokazywana jest w ratuszu w Tarnowie; ekspozycja potrwa do 30 kwietnia” - zaznaczył Szpunar. Jak przypomniał, zgodnie z obowiązującym prawem tereny przeznaczone pod wielkie inwestycje infrastrukturalne, takie jak budowy autostrad czy rurociągów, muszą być najpierw przebadane archeologicznie.
Odkrycia archeologiczne przedstawione są na wystawie w formie wirtualnej wycieczki po trasie autostrady, gdzie plansze, fotografie i odkryte zabytki są przystankami, przy których warto się zatrzymać. Można zobaczyć prace archeologiczne - od wydobywania z ziemi zabytków aż po ich rekonstrukcje komputerowe. Dzięki komputerom odtworzono m.in. stroje prahistorycznych ludzi, ich domy, studnie, piece do wypalania naczyń glinianych, groby. Pokazano też znalezioną na stanowiskach archeologicznych biżuterię, narzędzia i broń.
Wśród najciekawszych zabytków są najstarsze przedstawienia kobiet na ziemiach polskich, czyli gliniana figurka i rysunek na glinianym naczyniu. Znaleziska te liczą 5,5 tys. i 4,5 tys. lat.
Pokazano też ozdoby wykonane z brązu, kolie paciorków ze szkła i bursztynu z grobu młodej dziewczyny, elementy uzbrojenia i monety celtyckie.
Wykopaliska archeologiczne prowadził specjalnie powołany do tego celu Krakowski Zespół do Badań Autostrad, a finansowała je Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wystawę opracowało Muzeum Archeologiczne w Krakowie, gdzie po raz pierwszy ją pokazano. Po Tarnowie odwiedzi one kolejne polskie miasta: Głogów, Poznań, Warszawę i Wieliczkę.(PAP)
rgr/ hes/