Wystawę „Język formy. Rzeźba, medalierstwo, mała forma rzeźbiarska” Aleksandry Mazurkiewicz, stanowiącą podsumowanie dorobku artystycznego czterech lat pracy twórczej artystki, będzie można zobaczyć od środy, 24 lutego, w Galerii Test w Warszawie. Wystawa potrwa do 24 marca - podał MIK.
Mazowiecki Instytut Kultury poinformował, że otwarcie wystawy zaplanowano na 24 lutego na godz. 19.
Wystawa Mazurkiewicz "jest także pokazem doktorskim rzeźb, medali oraz małych form rzeźbiarskich". "W swojej pracy artystka sięga po z pozoru nierzeźbiarskie materiały - płótno lniane, sznurek, siano, liście oraz pakuły, eksperymentuje z materiałem, wybór, którego wpływa znacząco na charakter dzieła sztuki" - podał MIK.
Wskazano, że "ideę ekspozycji prac Mazurkiewicz w galerii Test cechuje próba definicji pojęcia jakim jest dla artysty rzeźbiarza +Język formy+, będący jednym z narzędzi kreacji twórczej oraz wypowiedzi artystycznej". "Istotą przedstawionych na wystawie prac jest między innymi pokazanie jak bardzo ważny jest w dziele sztuki wybór techniki oraz materiału, które bezpośrednio wpływają na język formy kreowanego przez twórcę dzieła. Jak również podkreślenie różnic języka formy w małej i dużej skali rzeźbiarskiego obiektu" - podkreślono.
Artystka przyznaje, że to natura jest dla niej "największym i niewyczerpalnym źródłem inspiracji". "Organiczne kształty, które w sobie zawiera są jak najbardziej przetłumaczalne na rzeźbiarski język formy. (...) Natura jest nieskończoną ilością bodźców i natchnień. Pofałdowana struktura wyschniętych liści, które wykorzystuję jako materiał rzeźbiarski, kojarzy mi się z pofalowanym przez wiatr piaskiem na pustyni lub z morskimi falami. Natomiast w grudach zielonego szkła odnajduję kształty szczytów górskich lub naturalnie uformowane minerały" – dodaje Mazurkiewicz.
Jak mówi, zazwyczaj do swoich prac wybiera "proste tematy". "Bardzo często ich bohaterem jest po prostu człowiek. Nierzadko swojego wizerunku użyczają mi osoby z mojego najbliższego otoczenia, mam tu na myśli moją rodzinę oraz przyjaciół. Bardzo lubię też portretować zwierzęta, które kocham. Nie lubię przerostu treści nad formą w sztuce, ponieważ źle się z tym czuję, dlatego staram się nie nadawać moim pracom dodatkowych znaczeń. Wolę, kiedy mówią wprost. Moją intencją, jest to, aby ich forma była na tyle przejrzysta, by sama mogła stanowić swój własny komentarz" – wyjaśnia Mazurkiewicz. "Wśród moich prac, obok dzieł figuratywnych, pojawiają się również formy abstrakcyjne, do których mam szczególny stosunek. Abstrakcyjne prace, które tworzę swoimi biologicznymi kształtami oraz strukturami, nawiązują wprost do naturalnych zjawisk w przyrodzie. Natura jest dla mnie nieskończoną ilością bodźców i natchnień" - podkreśla.
Aleksandra Mazurkiewicz urodziła w 1985 roku w Warszawie. W 2005 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona, a w 2011 roku – studia na Wydziale Rzeźby w warszawskiej ASP. Pracę dyplomową wykonaną pod kierownictwem prof. Adama Myjaka obroniła z wyróżnieniem; aneks do dyplomu zrealizowała pod opieką promotorską prof. Hanny Jelonek. W 2009 r. w ramach programu Erasmus przebywała na stypendium zagranicznym w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie (Accademia di Belle Arti di Roma), studiując w Pracowni Rzeźby prowadzonej przez prof. Donato Bianco oraz prof. Orianę Impei. Po powrocie do kraju w 2014 r. zdobyła certyfikat z języka włoskiego, wydawany przez Uniwersytet dla obcokrajowców w Sienie. Po ukończeniu studiów pozostała w macierzystej uczelni, gdzie od 2011 roku jest asystentką w Pracowni Medalierstwa prowadzonej przez prof. Jelonek. W 2014 r. otrzymała przyznawane przez FIDEM (The International Art Medal Federation), ufundowane przez Uniwersytet w Bergen, Stypendium dla Młodych Medalierów (Fidem Scholarship), a w 2015 r. została członkiem FIDEM. W 2016 r. na Wydziale Rzeźby został otwarty jej przewód doktorski. Od 2006 roku brała udział w licznych plenerach rzeźbiarskich, wystawach poplenerowych i studenckich, zbiorowych wystawach w kraju i za granicą (Belgia, Bułgaria, Wielka Brytania). W 2009 r. odbyła się jej indywidualna wystawa rysunków w Galerii Domu Kultury Kolorowa w Warszawie. Artystka mieszka i tworzy w Warszawie.
Galeria Test działa pod auspicjami Mazowieckiego Instytutu Kultury Warszawa, ul. Marszałkowska 34/50. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/