Instalacja dźwiękowa autorstwa Konrada Smoleńskiego, której głównym elementem będą dwa spiżowe dzwony i ich dźwięk przetwarzany i odbijany od innych obiektów, zostanie zaprezentowana w Polskim Pawilonie na tegorocznej 55. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji.
"Jak co roku na obecność polską w pawilonie został przeprowadzony konkurs. Tym razem wygrał go duet kuratorski - Daniel Muzyczuk i Agnieszka Pindera, którzy przygotowują projekt z artystą Konradem Smoleńskim" - mówiła podczas wtorkowej konferencji prasowej Hanna Wróblewska, komisarz Pawilonu Polskiego i dyrektor Galerii Zachęta, organizującej Pawilon.
Tytuł wystawy "Everything Was Forever, Until It Was No More" został zapożyczony z tytułu książki Alexeia Yurchaka opowiadającej o upadku Związku Sowieckiego z perspektywy jednostki.
"Na wystawie zaprezentuję instalację dźwiękową, w której warstwa wizualna i dźwiękowa są od siebie wzajemnie zależne. Ekspozycja składa się z trzech elementów, reprezentowanych w warstwie wizualnej i dźwiękowej oraz w czasie. Pierwszym elementem są dwa dzwony, które - przy moim udziale - powstały w pracowni ludwisarskiej braci Kruszewskich w Węgrowie. Są one źródłem wszelkich wydarzeń na wystawie" - opowiadał Konrad Smoleński.
Jak zaznaczył, dzwony są podporządkowane dwóm dźwiękom +H+ i +B+. Mają odpowiednio 380 i 420 kg. Będą zawieszone na konstrukcjach znajdujących się poniżej linii wzroku, co pozwoli na ich obserwację. "Ich dźwięk będzie przetwarzany, poddawany obróbce, a następnie emitowany z kolejnego elementu wystawy, jakim będą dwie ściany głośników, odpowiadające dźwiękowi +H+ i dźwiękowi +B+. Dźwięki emitowane z głośników będą już miały kompletnie inny charakter, ponieważ starałem się zminimalizować ton uderzeniowy i sprowadzić go do dźwięku ciągłego, falowego" - relacjonował artysta.
"Ten fizyczny wymiar dźwięku przenosić się będzie na okoliczne materie i prowadzić do trzeciego elementu, którym będą dwie ściany metalowych szafek w typie magazynowym. To zderzenie da efekt wyolbrzymionego rezonansu, odbicia dźwięku od tych szafek. Całość wystawy będzie prezentowana w czasie, kolejne elementy następować będą po sobie, co można porównać do rozchodzenia się fali po wrzuceniu do wody kamienia" - dodał Smoleński.
Wystawie towarzyszy obszerny katalog, w którym m.in. znajdą się fragmenty poświęcone pracom Konrada Smoleńskiego oraz teksty autorstwa Craiga Dworkina, Alexandry Hui i Andrieja Smirnowa komentujące zagadnienia z obszaru historii nauki i dźwięku. Publikację uzupełniają rozmowy z fizykiem Julianem Barbourem, filozofem Simonem Critchleyem, legendą muzyki elektroakustycznej Eugeniuszem Rudnikiem i kuratorem Thibautem de Ruyterem.
55. Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji odbędzie się od 1 czerwca do 24 listopada br. Do udziału w wystawie głównej, jak dodała dyrektor Zachęty, zaproszono czterech polskich artystów: Artura Żmijewskiego, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Pawła Althamera i Mirosława Bałkę.
Na poprzedniej, 54. Międzynarodowej Wystawie Sztuki w Wenecji w 2011 roku, przedstawicielką Polski na biennale była izraelska artystka Yael Bartana. Jej wystawa "...i zadziwi się Europa" była instalacją wideo poruszającą temat relacji polsko-żydowskich.
Konrad Smoleński (1977) to artysta sztuk wizualnych, fotograf, muzyk. W swojej twórczości wykorzystuje różnorodne media, m.in. wideo, instalację, performens, muzykę. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, którą ukończył w 2002 roku. W 2011 roku został laureatem nagrody Spojrzenia Fundacji Deutsche Bank, w konkursie organizowanym przez warszawską Zachętę.(PAP)
akn/ abe/