Wystawa prac malarskich Jana Stanisławskiego (1860-1960) i jego uczniów, którzy inspirowali się sztuką Japonii, zostanie otwarta w sobotę w Kamienicy pod Gwiazdą Muzeum Okręgowego w Toruniu. Stanisławski był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu. Malarstwa uczył się u Wojciecha Gersona w Warszawie, a następnie studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie i w Paryżu pod kierunkiem Emila Carolus-Durana.
Artysta przez dziesięć lat był wykładowcą w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jako profesor, prowadząc klasę pejzażu, przyczynił się do odrodzenia polskiego malarstwa pejzażowego. Wykształcił ponad 60 malarzy, których większość poświęciła się temu kierunkowi. Stanisławski malował głównie pejzaże, a jego płótna przeważnie miały niewielki format. Często inspiracją dla niego była sztuka Japonii.
Na wystawie, obok obrazów Stanisławskiego, znajdą się prace jego uczniów: Henryka Szczyglińskiego, Stanisława Czajkowskiego, Jana Talagi, Stanisława Kamockiego i Tadeusza Makowskiego. Zaprezentowane zostaną grafiki tworzącego przed Stanisławskim Utagawy Hiroshige.
Przygotowane na wystawę prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz z kolekcji prywatnych.
Ekspozycja Kamienicy pod Gwiazdą będzie czynna do 29 stycznia przyszłego roku. (PAP)
rau/ ls/