Od soboty w Galerii Sztuki AOKZ w Łodzi można oglądać malarstwo trojga studentów z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych – Aleksandry Drab, Emila Buckiego i Patryka Starucha. Ich prace wpisują się w motto galerii, które brzmi: widzieć, myśleć, czuć.
Wystawa otwarta w sobotę w łódzkiej Galerii Sztuki AOKZ to pierwsza wspólna prezentacja prac Aleksandry Drab, Emila Buckiego i Patryka Starucha. Pomimo odmiennych sposobów artystycznej ekspresji każdego z twórców, właściciele Galerii Maciej Domarecki i Grzegorz Jarosz znaleźli dla ich twórczości wspólny mianownik, który idealnie wpisuje się w motto miejsca prezentacji: "widzieć, myśleć, czuć".
Jak wyjaśniają, "widzenie" Patryka Starucha skupia się na trzech wątkach: miasto, kobieta i noc. Artysta czerpie z własnych źródeł fotograficznych, obejrzanych filmów i sennych majaków. W centrum jego obrazów znajduje się figura człowieka, jednak jej realizm zostaje zaburzony przez zabawę światłem, kolorem i refleksami. W efekcie prace nabierają niezwykle klimatycznego charakteru.
Natomiast "myślenie" Emila Buckiego dotyczy procesów społecznych i zjawisk kulturowych zachodzących w krajach byłego bloku sowieckiego. Artysta odwołuje się także do obecnej sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę.
"Bazując na dokumentalistyce, propagandzie oraz obserwacji rozkładu norm obyczajowych, staram się stworzyć opowieść o dezintegracji społeczeństw postkomunistycznych. Ważną rolę odgrywają w niej korzenie i historia mojej rodziny, której część rozsiana została na obszarze Białorusi, Ukrainy i Rosji. Znajduję w niej uniwersalne odzwierciedlenie losów ludzi żyjących w nieustannym strachu przed niczym nieskrępowanym totalitaryzmem, który nieuchronnie prowadzi do degradacji więzi międzyludzkich, dehumanizacji i wynaturzeń" – wyjaśnia Emil Bucki.
Dla Aleksandry Drab obszarem twórczych poszukiwań jest ludzkie ciało przedstawiane bardzo intymnie, które może "czuć" w nieskrępowany sposób. Jej zdaniem, świat wewnętrzny objawia się przede wszystkim w subtelnych komunikatach naszego ciała.
"Od kiedy zaczęłam pracować z modelami na I roku studiów, ludzkie ciało stało się dla mnie niezwykle interesującym tematem. Od odcieni karnacji, małych znamion czy blizn, po mimikę twarzy i układ ciała - to wszystko tworzy uniwersalną całość. Ciało jest indywidualną historią każdego z nas, którą chcę podkreślać w swoich obrazach. Jest naszym jedynym łącznikiem ze światem zewnętrznym. Poprzez ukazywanie cielesności próbuję docierać do świata wewnętrznego odbiorcy" – tłumaczy artystka.
Wszyscy twórcy, których prace można od soboty oglądać w Galerii AOKZ, są studentami bądź absolwentami krajowskiej ASP.
Aleksandrze Drab najbliższe są sztuki tradycyjne, przede wszystkim malarstwo i rysunek. Tematem poszukiwań malarskich jest dla niej figuracja, która - przedstawiona w określony sposób - staje się zbiorem nieskończonej liczby historii. Ostatnia seria obrazów artystki opowiada o wewnętrznych bataliach, które mimowolnie zdradzamy poprzez gesty, czy układ ciała.
Patryk Staruch zajmuje się malarstwem olejnym i rysunkiem, oprócz tego tworzy obiekty inspirowane architekturą. Jest zwycięzcą konkursu Call4Arts; właśnie zakwalifikował się do II etapu 46. edycji Biennale Malarstwa Bielska Jesień.
Emil Bucki jest laureatem Grand Prix 12 edycji konkursu "Nowy obraz, nowe spojrzenie" organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.
Wystawę w Galerii AOKZ będzie można oglądać do 19 sierpnia. (PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ jann/