Ponad 100 plakatów, a także kilka drobnych druków oraz wybrane przez grafika szkicowniki znalazły się na wystawie „Michel Quarez. Plakaty” w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Ekspozycję można oglądać od niedzieli do końca sierpnia.
Jak podkreśliła rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska, Michel Quarez to wybitny światowy twórca plakatu charakteryzujący się prostolinijnością i humorem. Jak wskazała, artysta od 40. lat niezmiennie realizuje pragnienie zaintrygowania ludzi swoimi plakatowymi obrazami.
"Spojrzenie na zbiór plakatów pozwala dojrzeć w ich twórcy człowieka zaangażowanego społecznie, najczęściej w problemy ludzi z najbliższego otoczenia, ważne problemy współczesne, jak choćby walkę z AIDS, ale również radość wspólnego świętowania" – podkreśliła.
Sobocińska wskazała, że na wystawie zaprezentowanych zostało ponad 100 plakatów, a także kilka drobnych druków oraz wybrane przez grafika szkicowniki, które artysta nadesłał na prośbę Muzeum.
"Quarez pierwsze lata życia spędził poza Francją, początkowo w Syrii, potem w Algierii. Być może wspomnienia dzieciństwa – kolory i zapachy Bliskiego Wschodu i Afryki wywarły wypływ na postrzeganie i sprawiły, że po latach odnalazł miejsce dla siebie na przedmieściach Paryża, w wielokulturowym Saint-Denis. Artysta jest uważnym obserwatorem tamtejszych ulic, a widoczna na nich różnorodność znajduje odzwierciedlenie w jego pracach" – zaznaczyła Sobocińska.
Dodała, że na początku swojej artystycznej drogi zetknął się on także ze sztuką polską. "Podczas studiów w École des Beaux-Art de Bordeaux miał możliwość przygotowania wystawy najwybitniejszych polskich twórców plakatu. Zaraz po studiach odbył stypendium w pracowni Henryka Tomaszewskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w 1961 r. był pierwszym francuskim studentem" – wskazała.
Sobocińska zaznaczyła, że Quarez wielką wagę przywiązuje do relacji międzyludzkich i bardzo ważni są dla niego odbiorcy.
"Charakter artysty-społecznika nie pozwala mu zamknąć się wyłącznie w pracowni. Domaga się szerokiego odbioru i nie wystarczają mu pokazy na wystawach i w galeriach, kierowane najczęściej do konkretnej grupy społecznej. Mówi, że jego galerią jest ulica. W przypadku jego realizacji odbiorcami są najczęściej mieszkańcy paryskich przedmieść, którzy w bezpośredni sposób doświadczają pozytywnej energii czystych barw i jasnego przekazu, w którym obecna jest naturalna wielokulturowość" – podkreśliła.
Kuratorką wystawy "Michel Quarez. Plakaty" w Muzeum Narodowym w Poznaniu jest Anna Grabowska-Konwent, zaś za aranżację plastyczną odpowiadał Andrzej Okińczyc. Ekspozycję można będzie zwiedzać do 30 sierpnia. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ mrr/