Powstańczy pierścień z końskiego włosia, porcelana projektu Stanisława Witkiewicza, solidarnościowy krzyżyk z orzełkiem będzie można zobaczyć na patriotycznej wystawie „Pierścionek z orłem w koronie” w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli (Podkarpackie)
W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli znajdzie się łącznie kilkadziesiąt przedmiotów z różnych dziedzin sztuki użytkowej - ceramiki, biżuterii, mebli, tkanin, druków - odzwierciedlających patriotyczne zaangażowanie Polaków na przestrzeni wieków.
Zostaną pokazane zabytki, które – według koordynatorki wystawy Anny Szlązak - zabiorą zwiedzających w pewnego rodzaju podróż w czasie: od dawnych wieków do współczesności, od powstań narodowych po "Solidarność", "podróż odbywaną w towarzystwie królów, wodzów i bohaterów narodowych, pisarzy i artystów".
"Jest to wystawa o sztuce użytkowej, w której zawarto przekaz patriotyczny, o przedmiotach i projektach +patriotycznie zaangażowanych+, w których, jak w lustrze, odbija się historia Polski, a przede wszystkim uczucia i działania Polaków na rzecz ojczyzny – tej małej i tej dużej, na własnym podwórku i w wielkim świecie" – powiedziała Szlązak.
Eksponaty pochodzą z okresu od XVIII wieku do czasów współczesnych. Będzie można zobaczyć np. naczynia porcelanowe, takie jak: dzbanek z pokrywką, mlecznik, filiżankę ze spodkiem projektu Stanisława Witkiewicza; filiżankę z podobizną księcia Józefa Poniatowskiego, czy talerze z XVIII i XIX wieku z widokami miast i wizerunkami władców.
Pokazane zostanie krzesło z lat 30. XX wieku projektu wybitnego polskiego artysty Wojciecha Jastrzębskiego, wypożyczone z ministerstwa edukacji, gdzie do dziś jest używane, a także dizajnerski fotel z 1958 roku Romana Modzelewskiego, czy współczesną lampę w kształcie Stadionu Narodowego w Warszawie i wieszak w kształcie Pałacu Kultury i Nauki.
Nie zabraknie też zabawek z okresu 20-lecia międzywojennego, pochodzących z Warsztatów Krakowskich, wykonanych ręcznie z drewna, a wśród nich zaprojektowanych m.in. przez jedną z najbardziej znanych polskich artystek tamtych lat - Zofię Stryjeńską.
Pokazane zostaną też pocztówki, znaczki pocztowe, plakaty z symbolami narodowymi, biżuteria, w tym tzw. "czarna" z okresu powstań narodowych i z czasów "Solidarności", odznaki okolicznościowe, krzyże zasługi, szkatułki, puzderka, zegar, popiersie Słowackiego, plakietki z wizerunkami polskich pisarzy i ludzi "pióra", opaski naramienne z Powstania Warszawskiego i strajków "Solidarności".
Jak zauważyła Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum, otwarcie wystawy odbędzie się zaraz po Święcie Niepodległości. "Nie jest to przypadek. Zebrane tak licznie przedmioty sztuki użytkowej staną się wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu" - oceniła.
Tytuł ekspozycji, która potrwa do 26 lutego, został zaczerpnięty z filmu Andrzeja Wajdy o tym samym tytule, nakręconego w 1992 roku na podstawie powieści Aleksandra Ścibor-Rylskiego "Pierścionek z końskiego włosia".
"Chcemy pokazać, że na przestrzeni dziejów patriota nie tylko bił się za +waszą i naszą wolność+, ale również - a może przede wszystkim – budował, tworzył, śpiewał, utrwalał, zbierał, czytał, nauczał, przechowywał oraz chodził po górach i robił jeszcze wiele innych, zwykłych rzeczy, które sprawiły, że dziś możemy zasiąść przed telewizorem w biało-czerwonej peruce na głowie i kibicować polskiej drużynie na mistrzostwach Europy w piłce nożnej” - podkreśliła koordynatorka wystawy.
Ekspozycji towarzyszy katalog i książeczka edukacyjna dla dzieci "Mój pępek świata".
Zgromadzone na wystawie eksponaty udostępniły m.in. Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzea Narodowe w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Fundacja Książąt Czartoryskich, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, różne firmy i kolekcjonerzy prywatni.
Sobotni wernisaż uświetni występ grupy wokalnej "Pałacyk Michla" wraz "Nadsańską Orkiestrą Kameralną". Przewidziano też wspólne śpiewanie piosenek patriotycznych. Wstęp wolny.
Wystawa została dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ekspozycję patronatem medialnym objęła m.in. Polska Agencja Prasowa.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/pat