Wernisażami wystaw rzeźbiarza prof. Adolfa Ryszki oraz fotografa, reportażysty Chrisa Niedenthala samorząd Rybnika zainauguruje 9 marca br. działalność Galerii Sztuki Rzeczna. To nowa instytucja kultury miasta, mająca być elementem nadawania nowego kształtu rybnickiemu śródmieściu.
Pawilon dla nowej placówki powstał w kwartale między ulicami Hallera, Raciborską, Pocztową i rzeką Nacyną. Był to niezagospodarowany teren, na którym m.in. funkcjonował przez lata parking tymczasowy. Zgodnie z założeniami miejskiego „projektu Rzeczna” jest tam już parking wielopoziomowy i powstały budynki mieszkalno-usługowe; całość uzupełnia nowa galeria.
Miasto wyjaśniało wcześniej, że impulsem do stworzenia w Rybniku galerii sztuki była twórczość pochodzących stamtąd artystów rzeźbiarzy: Adolfa Ryszki i Edwarda Sitka. Nowoczesna przestrzeń wystawiennicza ma służyć upamiętnieniu m.in. obu twórców oraz odpowiedniej ekspozycji różnego rodzaju wystaw - rzeźb, malarstwa czy sztuki nowoczesnej.
Miasto przekonuje, że to o tyle istotne, że dotąd żadna z sal rybnickich instytucji kultury nie spełniała wymogów wystawienniczych, zwłaszcza w zakresie odpowiedniego oświetlenia. Działalność nowej instytucji ma być prowadzona w formie galerii z ekspozycją stałą i czasową, a także centrum spotkań tematycznych czy zajęć twórczych.
Jak przekazała we wtorek rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień, otwarcie Galerii Sztuki Rzeczna odbędzie się 9 marca, a towarzyszyć mu będzie wernisaż dwóch wystaw.
Jedna z nich będzie poświęcona prof. Adolfowi Ryszce, urodzonemu w Rybniku artyście, którego dzieła są znane na świecie, tymczasem w Polsce jego prace były prezentowane szeroko tylko w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i w Zachęcie Narodowej Galerii.
Autorem drugiej wystawy jest Chris Niedenthal. Dzięki współpracy z Domem Spotkań z Historią, pokazanych zostanie blisko 200 prac reportażysty, przybliżających najważniejsze wydarzenia ostatnich dziesięcioleci. Wystawa ta ma być pierwszą prezentacją prac Niedenthala na Śląsku. Ta, która znajdzie się w Rybniku, była już pokazywana w Warszawie i Łodzi. Autor ma być na wernisażu.
Jak zadeklarowała, cytowana przez Skupień, kierowniczka Galerii Rzeczna Nina Giba, ambicją instytucji będzie aspirowanie do miejsca wśród najbardziej cenionych przestrzeni ekspozycyjnych w kraju. Poprzez prezentację polskiej sztuki współczesnej, galeria ma dążyć do ugruntowania ich wartości w świadomości odwiedzających.
„Misja instytucji skupia się na edukacji i rozwijaniu zainteresowań kulturowych i artystycznych wszystkich pokoleń mieszkańców Rybnika. Jednym z celów Galerii Rzecznej jest stworzenie platformy wymiany myśli między artystami a społeczeństwem, budowanie kapitału ludzkiego wokół idei wywodzących się ze sztuki i stworzenie miejsca, gdzie sztuka staje się żywą dyskusją, inspiracją i refleksją nad światem” - wskazała szefowa galerii.
Dodała, że galeria chce wzmacniać poczucie tożsamości kulturowej i poszerzać horyzonty mieszkańców całego Rybnickiego Okręgu Węglowego. W planach są m.in. lekcje historii sztuki, oprowadzania kuratorskie oraz warsztaty dedykowane uczestnikom różnych grup wiekowych. „Chcemy dawać poczucie, że tutaj dzieje się wielki artystyczny świat” - zaznaczyła Giba.
Budowa pawilonu Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej rozpoczęła się w lipcu 2022 r. Wcześniej miasto miało koncepcję architektoniczno-urbanistyczną – wyłonioną w konkursie przeprowadzonym w 2017 r. przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Na tej podstawie autor koncepcji, Paweł Skóra, przygotował projekt pawilonu.
Budynek jest dwukondygnacyjny. Zaprojektowany został, jako jednobryłowy zwarty obiekt na rzucie kwadratu z płaskim dachem, umieszczony centralnie na otaczającym go placu. Jego wolnostojący charakter ma sprzyjać dostępności z każdej ze stron. Prace budowlane kosztowały blisko 8,4 mln zł.
Przedstawiona w 2017 r. koncepcja zagospodarowania kwartału założyła też budowę tam dwóch budynków mieszkalno-usługowych. Przedsięwzięcie nazywane zbiorczo „Projekt Rzeczna” (od pobliskiej ulicy), w skład którego wchodzi też budowa 220 m Bulwaru nad Nacyną (prowadzącego docelowo nad Zalew Rybnicki).
Jeszcze w 2017 r., w ramach prac przygotowawczych, w kwartale wyburzono dwa budynki, m.in. dawną siedzibę straży miejskiej – pod parking wielopoziomowy. Na pięciu poziomach powstało tam następnie 460 miejsc parkingowych, które uporządkowały i udostępniły miejską przestrzeń zajmowaną wcześniej przez samochody. Na sąsiedniej działce powstała inwestycja rybnickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ dki/