Dwie wystawy - „Siła Kobiet" oraz „Wspólnota” - będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie–Muzeum Sztuki Współczesnej. Prace są efektem polsko-kenijskiego przedsięwzięcia „Sztuka i edukacja artystyczna w perspektywie transkulturowej”.
Obie wystawy są jednym z punktów kulminacyjnych Festiwalu DUOS, którego celem była wymiana wiedzy i doświadczeń między - pracującymi w duetach - artystami ze Szczecina i kenijskiego hrabstwa Kilifi. Wśród nich byli reprezentanci różnych dziedziny sztuki: malarstwa, rzeźby, tańca, muzyki, wzornictwa, mody, filmu, fotografii, architektury i street artu.
"Bardzo duża część prac, która powstała w Kilifi jest osadzona w danym miejscu np. mural. Dlatego większość prac, które będą pokazywane na wystawie to dokumentacje zdjęciowe dość dużej wielkości lub dokumentacje filmowe" – powiedział koordynator Festiwalu Duos Łukasz Jastrubczak.
Jak dodał, "mamy też prace takie jak np. +MekaZin+, który powstał przy okazji wystawy +Siła Kobiet+. Jest to zbiór wywiadów z kobietami mieszkającymi w tamtym regionie". "On został wyprodukowany tutaj, ale będzie zawieziony i dystrybuowany też tam" - wyjaśnił Jastrubczak.
Obie części Festiwalu Duo odbyły się w Kilifi w Kenii. Pierwsza (luty/marzec) skoncentrowana była pojęciu wspólnoty, druga - na prawach i sile kobiet (sierpień/wrzesień). Artystki pośrednio odnosiły się w niej do bohaterki ludu Giriama – Mekatilili Wa Menza, która walczyła z kolonialną władzą brytyjską na początku XX wieku.
Wśród prac powstałych w ramach Festiwalu Duos są m.in. film animowany, rzeźby, obrazy i opera, która będzie zaprezentowana w formie słuchowiska.
Głównym celem polsko-kenijskiego przedsięwzięcia "Sztuka i edukacja artystyczna w perspektywie transkulturowej" (TPAAE) jest wymiana doświadczeń w obszarze sztuki tradycyjnej i współczesnej w Polsce oraz Kenii, wzajemne poznawanie praktyk artystycznych, a także form edukacji artystycznej.
"Mamy wiele szans na różne działania: badawcze, edukacyjne i artystyczne. Takie są trzy główne ścieżki w projekcie. Badamy sztukę i edukację artystyczną w perspektywie transkulturowej, rozwijamy edukację, zwłaszcza na wybrzeżu kenijskim" – powiedziała koordynatorka projektu TPAAE Aleksandra Łukaszewicza-Alcaraz.
Wystawy czynne będą od 12 listopada do 16 stycznia 2022 roku.
W międzynarodowym przedsięwzięciu "Transkulturowe Perspektywy w Sztuce i Edukacji Artystycznej" (Transcultural Perspectives in Art and Art Education – TPAAE) uczestniczą instytucje akademickie i pozaakademickie z Polski, Włoch i Kenii: Akademia Sztuki w Szczecinie, Universita degli Studi w Maceracie, Kenyatta University w Nairobi, Pwani University w Kilifi, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz agencja eventowa Distant Relatives Events Limited (Beneath the Baobabs) w Kilifi. Instytucje prowadzą badania nad sztuką tradycyjną i współczesną w Afryce Wschodniej oraz nad formami edukacji artystycznej w Europie i Afryce Wschodniej w perspektywie transkulturowej.
Przedsięwzięcie rozpoczęło się w ubiegłym roku i potrwa do 2023 r.(PAP)autorka: Małgorzata Miszczukmisz/ pat/