10. edycja Letniej Akademii Instrumentów Dętych Blaszanych rozpoczęła się w Kaliszu we wtorek. Swoje umiejętności doskonalić będzie ok. 150 uczniów specjalizujących się w grze na m.in trąbce, waltorni i puzonie. Warsztaty potrwają do 24 sierpnia.
W X Letniej Akademii, oprócz uczniów z całej Polski, udział weźmie kilkudziesięciu wykładowców i muzyków z kraju i z zagranicy. Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński podkreślił we wtorek na konferencji prasowej, że podczas codziennych koncertów będzie można posłuchać też światowej sławy wykonawców.
Celem Akademii jest umożliwienie utalentowanej młodzieży kontaktu z szerokim gronem solistów i pedagogów z Polski i zagranicy. Młodzież szkolna - jak zauważyła we wtorek dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Kaliszu Maria Pawelec - ma możliwość wzbogacenia i rozwinięcia swoich umiejętności praktycznych w grze na instrumentach.
Akademię organizuje Państwowa Szkoła Muzyczna w Kaliszu. Pomysłodawcą imprezy jest profesor Roman Gryń, trębacz, który od 16 lat kieruje Katedrą Instrumentów Dętych w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Wcześniejsze edycje Akademii odbywały się w Opolu.
"Zdecydowałem się na Kalisz, bo ten rok jest wyjątkowy dla całego kraju z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce. Jestem Polakiem, więc utożsamiam się z całym narodem polskim" - powiedział prof. Roman Gryń. Dodał, że ważnym powodem jest także znajdujący się w herbie Kalisza trębacz, a w Kaliszu odbywają się festiwale trębaczy.
W warsztatach będzie uczestniczyć siedmioro wykładowców z USA, Izraela, Rumunii, Wlk. Brytanii i Niemiec oraz kilkudziesięciu z polskich uczelni muzycznych. Swoją wiedzą podzielą się z adeptami gry na takich instrumentach, jak trąbka, trąbka jazzowa, waltornia, puzon, tuba i eufonium.
Wśród zaproszonych gości jest między innymi Ronald Romm - profesor trąbki na Uniwersytecie w Illinois. W wieku 18 lat koncertował z najsłynniejszymi orkiestrami na świecie. "Cieszę się, że mogę osobiście uczestniczyć w tym projekcie, bo to wspaniała forma nauki dla młodych" - powiedział prof. Romm.
Oprócz zajęć indywidualnych prowadzone są również zajęcia gry zespołowej. Dodatkowo można obejrzeć wystawy instrumentów dętych blaszanych z możliwością ich wypróbowania. Każdy z uczestników ma także możliwość wysłuchania wykładów, dotyczących sposobów ćwiczenia, jak też poznania najnowszych technik gry. Akademia daje uczestnikom również okazję do zaprezentowania swoich umiejętności szerokiej publiczności podczas koncertów w Kaliszu.
30-minutowe koncerty będą odbywać się codziennie w Narodowym Sanktuarium św. Józefa. Zaplanowano też koncerty wieczorne w szkole muzycznej, Centrum Kultury i Sztuki. Koncert finałowy dla kaliszan odbędzie się w piątek na Głównym Rynku.(PAP)
autor: Ewa Bąkowska
bak/ agz/