Dobiegła końca renowacja pochodzącego z połowy XIX wieku stropu nad Salą Secesyjną wrocławskiego Dworca Głównego PKP. Był to jeden z ostatnich elementów prac remontowych na głównej stacji kolejowej Wrocławia.
Kasetonowy strop jest jednym z najstarszych zabytkowych elementów wrocławskiego Dworca Głównego. Wieńczy uchodząca za najbardziej reprezentatywną w gmachu Salę Secesyjną. Został wykonany w latach 1855-1857 z blachy cynkowej w jednej z katowickich walcowni. Jego powierzchnia została pokryta mazerunkiem, czyli malowaną dekoracją, gdzie twardym pędzlem uzyskano imitację słojów drewna układających się w różnych kierunkach.
„Oryginalne pola kasetonowego stropu były wypełnione płótnem naciąganym na krosno, którego wzór nie dotrwał do czasów obecnych. W związku z tym zdobienia pól uzupełniono wzorem uzgodnionym z konserwatorem zabytków. Nieco poniżej stropu konserwacji został poddany gipsowy fryz z motywem roślinnych wici” - poinformował PAP rzecznik PKP we Wrocławiu Bartłomiej Sarna.
Prace przy konserwacji stropu trwały kilka miesięcy. Na początku konserwatorzy przeprowadzili badania stratygraficzne, które powaliły ustalić chronologię warstw technologicznych i nawarstwień historycznych. Następnie oczyszczono strop z powłok malarskich, uzupełniono brakujące elementy i wzmocniono konstrukcję. „Ostatnią czynnością była konserwacja estetyczna, w trakcie której zrekonstruowano pierwotną kolorystykę stropu” - powiedział Sarna.
Prace konserwatorskie w Sali Secesyjnej są jednymi z ostatnich prac remontowych prowadzonych na Dworcu Głównym. Remont obiektu rozpoczął się w kwietniu 2010 r. Na początku czerwca, tuż przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy, dworzec został w pełni udostępniony podróżnym. Wszystkie prace remontowe, w tym konserwacja zabytkowych elementów, mają potrwać do końca lipca. Remont kosztował około 320 mln zł.
Pierwsze budynki Dworca Głównego we Wrocławiu powstały w połowie XIX w. Zaprojektował je architekt królewski Kolei Górnośląskich, Wilhelm Grapow. Na przełomie XIX i XX wieku dworzec przebudowano, jego fasada utrzymana jest w stylu angielskiego neogotyku. (PAP)
pdo/ hes/