Krzysztof Penderecki, Małgorzata Walewska, Wiesław Ochman, Bogusław Kaczyński i Włodek Pawlik to tylko niektóre gwiazdy XX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Inauguracja dziesięciodniowego święta muzyki w piątek.
Festiwal rozpocznie projekcja filmu pt. „Pamięci Krystyny Jamroz” w reżyserii Tadeusza Kapela i Janusza Cegiełły oraz koncert laureatów konkursu wokalnego imienia śpiewaczki. W kolejnych dniach odbędą się koncerty z udziałem znanych nie tylko w Polsce, ale i na świecie śpiewaków i dyrygentów.
Jak podkreślają organizatorzy festiwalu są artyści, którzy co roku występują podczas festiwalu, wśród nich amerykańska śpiewaczka Gwendolyn Bradley, Małgorzata Walewska, Grażyna Brodzińska, Wiesław Ochman, który z festiwalem związany jest od początku, Adam Zdunikowski oraz Barbara Kubiak.
Zdaniem dyrektora festiwalu Artura Jaronia, nie było możliwości, aby na jubileuszową edycję festiwalu zaprosić wszystkich, którzy przez minione lata byli z nim związani. Jak zaznacza część z artystów zakończyła już karierę, a niektórzy zapowiedzieli swój udział w przyszłym roku.
„Nie można wszystkich armat wyciągnąć na pokład, zawsze trzeba mieć jakiegoś asa w rękawie” - podkreślił podczas konferencji zapowiadającej festiwal Jaroń.
Jak dodał podczas tegorocznego festiwalu pojawią się tacy artyści, którzy swoją obecnością z roku na rok podnosili rangę tego festiwalu. Wśród nich znalazł się Krzysztof Penderecki, Wiesław Ochman, Jerzy Maksymiuk czy Bogusław Kaczyński.
W tym roku wydana została również książka „Krystyna Jamroz - życie dla sceny” autorstwa dziennikarza, znawcy muzyki i kolekcjonera Adama Czopka. Pod tym samym tytułem w dniu inauguracji otwarta zostanie wystawa fotografii, pochodzących ze zbiorów autora książki.
Pięć lat temu Adam Czopek napisał książkę pt. „Krystyna Jamroz - wielka dama polskiej opery”, która - zdaniem autora - cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, stąd pomysł na napisanie kolejnej, wzbogaconej o kolejne fotografie z lat przedwojennych.
Zdaniem Adama Czopka buski festiwal jest najlepszym festiwalem w Polsce. Jak podkreślił podczas konferencji ma on najpełniejszą formułę programową i można w nim znaleźć przedstawienia operowe, musicalowe, operetkowe oraz baletowe. A większość artystów chętnie bierze w nim udział.
Jak podkreślił Artur Jaroń festiwal to także „trampolina” dla młodych artystów, których będzie można posłuchać kilkukrotnie podczas buskiego święta muzyki.
Choć festiwal kojarzy się głównie z Buskiem Zdrój, odbywa się w kilku miejscach w woj. świętokrzyskim, m.in. Pińczowie, Staszowie, Chmielniku (pow. kielecki), Glinianach (pow. opatowski), Kurozwękach (pow. staszowski), Wiślicy (pow. buski) oraz Solcu Zdroju (pow. buski).
Podczas festiwalu zostaną nadane Arturowi Jaroniowi oraz Bogusławowi Kaczyńskiemu tytuły honorowych obywateli miasta Buska Zdroju.
Krystyna Jamroz urodziła się w 1923 r. w Busku Zdroju. Była wybitną śpiewaczką operową. Swoją karierę rozpoczęła w 1948 r. Trzynaście lat później została solistką Teatru Wielkiego w Warszawie. Występowała w całej Europie. Zmarła 9 lipca 1986 r. w Warszawie.
Międzynarodowy Festiwal im. Krystyny Jamroz odbywa się od 1995 r. Tegoroczna edycja potrwa do 6 lipca. Program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.jamroz.busko.pl (PAP)
kps/ abe/