XXII Międzynarodowe Spotkania Sztuki Akcji "Rozdroże" rozpoczną się w piątek w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej. W programie - pokazy spektakli polskich i brytyjskich grup tanecznych, np. widowiska "Far" Wayne'a McGregora i "Lustra" Teatru Plastycznego KUL z Lublina.
"Na Festiwalu +Rozdroże+ prezentujemy spektakle, które łączą ruch, taniec, ekspresję aktorską i wizualizacje: projekcje czy instalacje" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej kurator festiwalu Janusz Marek.
"Pokazujemy artystów z Polski i ze świata. Co roku skupiamy się na innym kraju, obszarze albo regionie. Staramy się odnaleźć i rozpropagować twórców dotychczas nieznanych. Odnajdujemy ich interesujące prace i zestawiamy je z twórczością artystów polskich, którzy działają w podobnym kontekście" - dodał.
W tym roku na festiwalu zaprezentują się dwie polsko-brytyjskie pary, które wykonają spektakle taneczno-muzyczne i teatralno-wizualne. Jako pierwsze widzowie zobaczą widowisko grupy Company Wayne McGregor z Londynu. Scenografię do spektaklu "Far", którego pokaz odbędzie się w sobotę, 25 października, będzie stanowić ruchomy ekran, na którym będą wyświetlane abstrakcyjne obrazy. Dziesięcioro artystów zaprezentuje choreografię do muzyki australijskiego kompozytora i producenta Roberta Frosta. Inspiracją dla ich ruchu była książka "Flesh in the Age of Reason" (Ciało w wieku rozumu) brytyjskiego historyka Roya Portera, który wskazał, jak idee oświecenia zmieniły dotychczasowe postrzeganie ludzkiego ciała.
Reżyser spektaklu Wayne McGregor "jest określany jako najciekawszy artysta w kategorii poszukiwania języka tańca współczesnego i współczesnego widowiska tanecznego". Zdaniem Janusza Marka to "jeden z najbardziej nowatorskich i wybitnych choreografów tworzących obecnie", którego spektakle "wymagają najwyższych umiejętności tanecznych na świecie". McGregor jest autorem m.in. koncepcji ruchu do baletów Opery Paryskiej i New York City Ballet. Jego spektakle znajdują się także w repertuarze moskiewskiego Teatru Bolszoj, mediolańskiej La Scali i innych.
"Pokazujemy artystów z Polski i ze świata. Co roku skupiamy się na innym kraju, obszarze albo regionie. Staramy się odnaleźć i rozpropagować twórców dotychczas nieznanych. Odnajdujemy ich interesujące prace i zestawiamy je z twórczością artystów polskich, którzy działają w podobnym kontekście" - mówił kurator festiwalu Janusz Marek.
Kolejną grupą, która zaprezentuje się podczas Festiwalu będzie Teatr Stan's Cafe z Birmingham. Akcja spektaklu wyreżyserowanego przez Jamesa Yarkera "The Cleansing of Constance Brown" dzieje się na korytarzu, który mógłby być zlokalizowany zarazem w biurowcu, jak i w więzieniu. Zadaniem widza jest odkrycie powiązań i relacji między kilkudziesięcioma postaciami, które przewijają się na scenie. Bohaterów spotykamy na uboczu, nie mają władzy ani wpływów. Jak mówią organizatorzy festiwalu - spektakl to opowieść o "usuwaniu z życia i pamięci osoby zmarginalizowanej, która występuje w wielu miejscach i epokach".
Podczas festiwalu wystąpią także performerzy z Warszawskiego Teatru Tańca i teatru wizualnego Scena Plastyczna KUL.
"Kolarz. Niepowtarzalne zderzenie z czasoprzestrzenią" to produkcja w reżyserii choreografki i tancerki oraz dyrektorki Warszawskiego Teatru Tańca - dr hab. Aleksandry Dziurosz. Aktorzy biorący udział w widowisku nie uczestniczyli razem w żadnej z prób, ich pierwsze wspólne spotkanie nastąpi dopiero na scenie. W trakcie przygotowań mieli do dyspozycji tylko scenariusze ruchu, każdy swój. Jak podkreśliła autorka: "+Kolarz...+ to nie spektakl, a zdarzenie sceniczne, ponieważ został przygotowany w zupełnie inny sposób. Nie do końca wiadomo, co z tego wyjdzie".
Scena Plastyczna KUL wystąpi ze spektaklem "Lustro" autorstwa reżysera i scenografa Leszka Mądzika, który za swoje sztuki otrzymał m.in. nagrodę na festiwalu teatralnym w Kairze oraz na festiwalu A World Class AACT w Racine w USA. Podstawą dla spektaklu było opowiadanie "Samotność" Brunona Schulza. Widowisko jest zbudowane z "sekwencji obrazów, którym towarzyszy muzyka tworząca rytm i nastrój" i mówi o twórczości Schulza "więcej niźli opasłe tomy naukowych rozpraw".
Spektakle McGregora oraz Teatru Stan's Cafe będą poprzedzone prelekcjami na temat twórczości ich autorów.
Organizatorami Festiwalu są Fundacja Sztuka i Współczesność oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wydarzenia będą się odbywały w Centrum Sztuki Współczesnej, Teatrze Wielkim-Operze Narodowej i klubie Stodoła w Warszawie. (PAP)
oma/ agz/